Sehnat umístění v domově důchodců může být otázkou několika měsíců, ale i několika let. Záleží to zejména na zdravotním stavu starého člověka, který potřebuje péči a dohled odborného personálu, míry jeho postižení.

Taková situace trvá už dlouhá léta a bylo nám to potvrzeno z více stran. „Měla jsem maminku nejdříve u sebe doma, když se nemohla ve svém domku sama o sebe postarat. Já i manžel jsme byli celý den v práci. Nejdříve vydržela být po tu dobu doma sama. Pak nám ale podpálila uhlák v kuchyni. Bylo velké štěstí, že kouř, který se hrnul z okna, zahlédl soused a přivolal pomoc. Ještě jsme měli několik podobných příhod a pak nezbylo, než maminku opravdu dát do domova důchodců, aby měla celý den společnost. I když jsem se obávala, jak to bude zvládat, byla tam moc spokojená,“ řekla Ludmila Švárová.

Písek a Drhovle

Domov pro seniory Světlo (dříve Domov důchodců Obora) v Písku má hlavní sídlo v Písku u nemocnice, další služby poskytuje klientům v domově v Drhovli v bývalém zámečku a třetím oddělením je domov se zvláštním režimem pro lidi se špatným zdravotním stavem.

„Mezi zájemci o umístění v domově jsou i takzvaní neurgentní, kteří si vlastně lůžko objednávají ještě v době, kdy o bydlení v tomto zařízení zatím jen uvažují a počítají s ním na pozdější dobu. V domově v Písku a v Drhovli máme celkem 190 klientů,“ sdělila ředitelka domova Miluše Štojdlová.

Domov důchodců financuje poskytované služby a provoz jednak z příspěvků klientů, které činí 10 tisíc korun měsíčně. Další peníze jsou z plateb na jídlo, které klienti dostávají pětkrát denně. Každý z obyvatel si kromě svého důchodu, který pobírá, žádá o státní příspěvek na péči. Dalšími penězi jsou dotace ministerstva a zřizovatele.

„Přispívají rovněž dary sponzorů, těch ale moc není. Máme ještě vlastní doplňkovou činnost, která nám rovněž něco vydělá. V Drhovli vaříme i pro cizí strávníky a v Písku pronajímáme prostory zájemcům, například na pořádání různých akcí,“ dodává Miluše Štojdlová. V Písku chystají investici za tři miliony korun. Přibude zde výdejna jídel, která sem budou dovážet z kuchyně v Drhovli. Dosud byl písecký domov důchodců napojen na vyvařovnu sousední nemocnice.