„V podnájmu jsme čtyři roky od doby, kdy se narodil kluk. Až půjdu do práce, budeme určitě uvažovat o hypotéce,“ říká Markéta Mášková z Písku.

„I když to bude závazek a zátěž na dvacet let, bude to naše. Takhle platíme stále někomu. Až půjdu po mateřské do práce a budu mít vyšší příjem, tak to snad půjde,“ dodává. Podobně svou bytovou situaci řeší většina dvacátníků a třicátníků.

„Vyšší ceny bytů v Písku určitě souvisí s dobrou nabídkou pracovních příležitostí a velmi dostupnými a dlouhodobými hypotékami,“ říká místostarosta Písku Vojtěch Bubník.

Podle místostarosty se lidé do Písku vždycky rádi stěhovali. „Když ale nebude ve městě práce, tak se bude Písek vylidňovat. To opravdu hrozilo po propouštění z velkých závodů. Rozvoj průmyslové zóny tomu určitě zabránil,“ míní místostarosta.

„Nejlevnější byty jsou stále na sídlišti Portyč, kde jsme teď prodali starší byt 3+1 po rekonstrukci za milion a půl,“ uvádí pracovnice písecké realitky, která chtěla zůstat v anonymitě. Prý proto, že jim lidé nadávají, že uměle navyšují ceny. „Ty si ale určují hlavně majitelé bytů – developeři i soukromí vlastníci,“ dodává pracovnice.

Nové byty za kinem Portyč ve stejné výměře vychází podle jejích slov na 2,2 milionu korun. Zcela opačně se vyvíjí trh s byty ve Strakonicích.
„Ceny starších bytů šly dramaticky dolů. U bytu 3+1 až o 250 tisíc za poslední čtyři měsíce,“ říká Ivan Trojan z firmy Garantstav. Přisuzuje to i nové výstavbě, která se ve Strakonicích rozhýbala.

„V Písku je spousta firem, které potřebují ubytovat zaměstnance. I proto jsou ceny srovnatelné s Budějovicemi a nejdražší v kraji,“ říká Jiří Černý z realitky Koruna.

„I když vím, že lidé s nejnižšími příjmy jsou rádi, že zaplatí nájem, stále existuje v Písku výrazná skupina lidí, která je schopna byty získat,“ dodává Vojtěch Bubník.

Ceny bytů na jihu Čech

3+1 (70 metrů čtverečních– nový)
České Budějovice 2,2 mil.
Písek 2,2 mil.
Strakonice1,8mil. (pozn. jedná se o nejvyšší ceny)
3+1 (70 metrů čtverečních – starší)
České Budějovice 1,8 mil.
Písek 1,5 mil.
Strakonice 1,3 mil.
(pozn. jedná se o nejnižší ceny)