Pozornost kolemjdoucích u Otavy přitahovaly včera vedle soch z písku také mobilní protipovodňové zábrany, plnění pytlů s pískem, ale i obří stan (pro evakuované). To vše mohli lidé vidět v praktické části cvičení krizového štábu.

Krizový štáb by měl mít alespoň jedenkrát ročně buď cvičení nebo školení všech členů krizového štábu, a právě včerejšek byl zaměřen na praxi při hrozícím nebezpečí.

„Mobilní protipovoňové zábrany jsou uloženy v kině Portyč, což je praktické. Většinou se jejich instalace zkouší v dubnu. Aby se to nemuselo dělat dvakrát, a neděsili jsme občany, tak jsme to udělali v jeden den,“ uvedl Aleš Kudlák, pracovník MÚ Písek, starající se o krizové řízení.

Při nebezpečí velké vody je dva tisíce pytlů připraveno v městských službách a dva a půl tisíce ve skladu městského úřadu.

„Dnes chceme propočítat jak dlouho by trvalo zasypání padesáti pytlů a stavění hráze. Padesát pytlů je na jedné paletě, a ta se dá rychle použít pro akutní pomoc,“ dodal Kudlák. Podle jeho slov pak může tato jednotka sloužit k dalšímu výpočtu délky a výšky hráze pro dané místo, a počtu lidí, které by bylo potřeba na její výstavbu. Dobrovolní hasiči z Písku zatím přes kompresor nafoukli obří evakuační stan, jehož sestavení a ukotvení bylo otázkou jen několika minut.

„Chtěli jsme si vyzkoušet připravenost na neobvyklou situaci, která by mohla být toho rázu, jakou jsme zažili v roce 2002,“ uvedl starosta města Písku a vedoucí krizového štábu Miroslav Sládek.