Mezi studenty jsou v oblibě brigády s pružnou pracovní dobou, ale i práce, která souvisí s jejich budoucím profesním zaměřením. Stále více studentů využívá i nabídek pracovat v zahraničí.

„Minimálně jednou týdně jsme v kontaktu s Informačním centrem pro mládež, které má svou pobočku v Táboře. Ti pro naše studenty zprostředkovávají brigády na víkendy, prázdniny, ale i práci v zahraničí. S těmi zahraničními máme většinou nejlepší zkušenost,“ říká Markéta Švadlenová, ředitelka táborského soukromého gymnázia.

Škola vedle této spolupráce poskytuje svým studentům i běžný informační servis, jako je tomu u jiných škol. „Na hlavní nástěnce máme vyvěšeny možnosti práce, a když přijde firma s nějakou nabídkou, tak jí umožňíme ji vyvěsit,“ dodává Švadlenová.

„Naši žáci chodí na brigády většinou do kuchařských nebo potravinářských oborů. Spolupracují třeba i s Deníkem nebo pomáhají na různých internetových serverech. Naši automechanici chodí například o víkendech nebo i po vyučování pomáhat do autodílen. Je to dobré i pro jejich školní praxi,“ tvrdí Petra Sandanyová, ředitelka SOU a SOŠ v Prachaticích.

„Na brigády se dá v Písku chodit třeba do fabriky. I když tady se brigáda shání docela těžko,“ říká Petra Blažková z Písku.

„Momentálně chodím pracovat do hotelu Biograf za bar jako číšnice. Už tam pracuji rok. Beru většinou padesát korun na hodinu, ale máme k tomu ještě dýška, neboli spropitné. Tím pádem to je u téhle brigády výhodnější než jinde. Mohu si říct také, kdy chci do práce, což je skvělé,“ dodává studentka z Písku.