Lokalita Ostrov– centrum je vedle Velkého náměstí nejbolavějším místem ve městě. To ukázaly výsledky internetové ankety Strakonického deníku.
„Pokud se městu nepodaří něco udělat s Ostrovem a pustí se do nabubřelé proměny centra, bude to přesně podle lidového rčení Navrch huj a vespod fuj,“ objevilo se například v internetové diskusi.

Toto palčivé téma tak přišlo na přetřes i na včerejším Dni s Deníkem, kam zavítali i zástupci strakonické radnice. Se svým názorem se tam na ně měl možnost obrátit obrátit každý z přítomných.

Plán je hotový

Podniká radnice ohledně Ostrova už dnes nějaké konkrétní kroky? „V současné době je v plném proudu zpracování projektu přemostění směrem k Tržní,“ uvedla vedoucí majetkového odboru městského úřadu Jana Narovcová snad jediný případ, kdy se skutečně začíná něco dít. Tento most by měl vzniknout přibližně v místech současné lávky pro pěší.

Regulační plán celé této lokality je dávno hotový. Podle něj by v uvedeném území měly převažovat víceúčelové objekty s obchody, službami i bydlením. Radnice se přitom hodlá zaměřit především na využití vzniklých volných prostranství.

V takovém případě ji čeká investice, která určitě půjde do desítek milionů korun. Vyplývá to z hrubého odhadu, který si před časem nechali vypracovat radní právě na základě regulačního plánu. Týkat se bude zeleně, komunikací, osvětlení a podobně. Záměr však počítá i se vznikem tří mostů a také s úpravou břehů mlýnského náhonu, který kolem Ostrova teče. Ještě předtím ale budou muset rekonstrukcí projít tamní sítě.

Získat Ostrov od Fezka jako celek se radnici před lety nepodařilo. Teď musí zdlouhavě jednat se současným majoritním vlastníkem výrobních hal. Jednání podle informací obou stran stále pokračují, zatím však bez hmatatelného výsledku.