Po desítkách let v zaměstnání jste se v osmapadesáti letech zaevidoval na úřadu práce. Co jste od evidence očekával?

Že si seženu nové zaměstnání, to především. Dostal jsem možnost vstoupit do projektu, v němž se kombinovalo individuální poradenství a navíc ještě i možnost rekvalifikace, což pro mě byla samozřejmě šance.

Rozhodl jste se tedy, že se naučíte něco nového?

Protože mám poloviční invalidní důchod na nohy, nepřicházela pro mne v úvahu například práce ve fabrice nebo podobně. To bych už nezvládl. Z nabídky rekvalifikací jsem si vybral Základy práce na počítačích.

Nebál jste se, že takovou rekvalifikaci nezvládnete?

Je to určitě pro člověka, který počítač předtím v podstatě jen viděl, úplně něco nového. Ale každý, kdo na něm pracuje, musel někde začít. Mě to opravdu chytlo. Nakonec jsem si počítač pořídil i domů, abych na něm mohl dál pracovat.

Nebyla to jen rekvalifikace, abyste „zabil“ čas?

To určitě ne, nešel bych se učit něco nového jen tak. Předpokládal jsem, že když takovou rekvalifikaci absolvuji, že se naučím něco nového, nastartuji se jiným směrem a budu hledat úplně jinou práci, než jakou jsem dělal před evidencí.

V současné době tedy pracujete?

V příštím týdnu nastupuji do práce, a to právě díky tomu, jaké mám z rekvalifikace znalosti. Bude se zabývat administrativou.

Znamená to tedy, že ani věk není překážkou?

To rozhodně ne. Podívejte se na mě. Je mi přes šedesát, celý život jsem dělal těžkou práci, počítač byl pro mě obrovská neznámá a najednou se vracím do pracovního procesu, na pozici, která by mě ze začátku nezaměstnanosti ani ve snu nenapadla.

Setkal jste se někdy s tím, že by vás případný zaměstnavatel odmítl pro váš věk?

Tak to ne, nikdy. Spíš jsem si já sám občas přišel na některé pozice moc starý, netroufl jsem si na ně. I když na druhou stranu, taky bych nevěřil, že se naučím pracovat s počítačem a dokonce se vrátím do zaměstnání a budu dělat úplně něco nového.

Kdybyste měl možnost nové volby, jakou rekvalifikaci byste zvolil?

Opět počítače, protože opravdu neplatí, že starší člověk se s nimi nenaučí. Chce to jenom mít chuť naučit se něco nového. Uvědomit si, že i ve vyšším věku se lze učit a poznávat nové věci. A to nemluvím o tom, že člověk pozná i nové lidi, může se s nimi vzájemně „hecovat“, podělit se o zkušenosti, poradit si. A pak najde odvahu jít si i říct o práci, na kterou by si dřív netroufal.