„Za školku platíme sice jen 240, ale za jídlo 560 korun, a to už je hodně,“ říká paní Alena z Kroměříže. Na mysli má měsíční platbu. Těšila se, že za dva roky za Matyáše ve školce ušetří, ale to se nestane. Kvůli změně zákona, kterou připravilo ministerstvo školství.

Návrh se nelíbí ani dvěma třetinám čtenářů Deníku, kteří hlasovali ve webové anketě proti zavedení školkovného. Například diskutující podepsaná jako Samoživitelka je přesvědčena, že běžná matka nemá takovou mzdu, aby platila školné. „Pan Nečas a spol. ať jdou do praxe, mezi lidi, co mají platy do dvaceti tisíc, aby to pochopili,“ míní.

Jak vysoké budou příspěvky? To se liší region od regionu, podle místních nákladů. Výši určuje ředitel školky. V Praze to dělá v průměru 600 korun měsíčně, v menších obcích kolem 200 korun. Když se k tomu připočte výdaj na celodenní jídlo, vklad do třídního fondu a platby za kroužky, je jasné, že přídavky na dítě zdaleka nepokryjí výdaje na jeho docházku do školky.

Ministerstvo školství návrh předkládá proto, že odpuštění poplatku nesplnilo původní záměr, totiž přivést do školek víc dětí ze sociálně slabších či vyloučených vrstev. Odpuštěné poplatky se navíc přesouvaly na bedra ro- dičů menších dětí.