Rostou. Pomalu, ale rostou. A lidé na ně prý méně chodí… Řeč není o houbách, ale o úrokových sazbách hypotečních úvěrů.

„Ano, zájem o ně je nižší než loni, ale neznamená to, že by se k nim stavěli lidé negativně. Jde o to, že průběžný zájem se v průběhu loňska a letoška nakumuloval výrazně do roku 2007, a proto letošek bude celkově o něco slabší,“ vysvětluje jindřichohradecký externí poradce Hypoteční banky Milan Neužil.

Plusový duben

Svou roli nehrají jen zvýšené úroky, ale celkově důsledky letošní reformy financí. Lidé více zvažují, zda se zadlužit.

„Nicméně ten, kdo nové bydlení potřebuje financovat, stejně hypotéky využívá. V dubnu jsem zaznamenal oživení zájmu. Přepokládám, že současná výše úroků už bude stagnovat a třeba i mírně poklesne. Pozitivní roli by v tom mohla sehrát vzájemná konkurence peněžních ústavů,“ sdělil Neužil.
Nabízí se otázka, zda snížení zájmu o hypoteční úvěry se v důsledku projevuje také snížením počtu žadatelů o stavební povolení či ohlášení. „V našem regionu k poklesu těchto žádostí sice došlo, ale nepřičítám tento stav současnému vývoji úrokových sazeb na hypotékách,“ zamýšlí se Hana Jakšová, referentka stavebně správního oddělení Odboru stavebně správního a regionálního rozvoje při Městském úřadu Prachatice.

Pokles žádostí totiž nastal už v lednu 2007, a to v souvislosti s platností nového stavebního zákona. I tehdy to bylo zapříčiněno, mimo jiné, i faktem, že se někteří žadatelé snažili stihnout ještě konec platnosti předchozí podoby zákona, a to z obavy, že jeho novelizace bude k jejich potřebám méně příznivá.

„V polovině loňska se počet žádostí opět zvýšil, a tato situace trvá. Je to hlavně tím, že nastoupila nová vlna žadatelů, kteří potřebují vyřešit otázku svého bydlení. Zároveň je třeba zdůraznit, že v okamžiku, kdy žadatelé žádají o stavební povolení či ohlášení, nebývají ještě přesně rozhodnuti, jakou formou budou svůj záměr financovat, ani to není předmětem našeho jednání. Na začátku letošního roku mi čtyři žadatelé sdělili, že chvátají proto, aby si stihli vzít hypoteční úvěr ještě před zvýšením jeho úrokových sazeb,“ říká Jakšová.

Přichází čas slev

Se snížením zájmu o vlastní bydlení vyloženě kvůli hypotékám se nesetkala ani táborská realitní kancelář Tareka.

„Právě hypotékami je financováno osm z deseti obchodních případů,“ ilustruje současný stav Pavel Strnad. „Lidé opět rekonstruují nebo si hledají vlastní bydlení. Je to prostě i tím, že vysvitlo sluníčko.“

Také externí poradkyně Hypoteční banky Naďa Dragounová vidí budoucnost hypoték v příznivých barvách.

„Mám-li hovořit za píseckou oblast, kde působím, průměrná výše úvěru představuje milion dvě stě tisíc a nejběžnější fixace úroků je pětiletá, neboť momentálně je roční, tříletý i pětiletý fix na stejné úrovni, a proto většina klientů přirozeně volí pětileté období. Nejčastější splatnost se pohybuje mezi 25 až 30 lety. Samozřejmě se snažím při posuzování klientových potřeb doporučovat co nejdelší splatnost v rámci možností, aby pravidelná splátka úvěru byla co nejnižší. Ke snížení počtu žadatelů došlo, ale není to jen důsledek zvýšení úrokových sazeb – nabídka možností financování bydlení je široká a probíhají různé zvýhodňující akce. Naše valentýnská akce, kdy jsme nabízeli nulový poplatek za zpracování hypotečního úvěru, skončila v polovině března a nyní nabízím individuální slevy, při jejichž stanovování vycházím z celkového ratingu klienta,“ uzavírá Naďa Dragounová.

Josef Musil