Dva požadavky na služby ve městě jednoznačně zazněly na včerejším Dni s Deníkem na protivínském Masarykově náměstí. Koupaliště a supermarket.
Koupání je letitým problémem města, i když to leží u řeky Blanice. Z mnoha důvodů však tato letní aktivita zde možná není. Co s tím město hodlá udělat? Na tuto otázku včera odpovídala místostarostka Věra Křišťálová.

„Pracujeme na tom už delší dobu. Nyní se jedná o demolici opuštěného domu na Ostrově a projektová dokumentace zahrnuje také přemístění kurtů. Myslím, že částka asi 40 milionů, s níž se na tuto akci počítá, je značná a samozřejmě bude záležet na zastupitelstvu města, zda odsouhlasí další kroky s budováním tohoto sportovně oddychového areálu,“ konstatovala Věra Křišťálová.

Koupání na Ostrově

Na Ostrově by mělo být kromě jiného především koupaliště, také hřiště na košíkovou, bikrosová dráha a zázemí pro další sporty. Město bude žádat o dotaci z Regionálního operačního programu a přibližně osmi miliony přispěje z vlastního rozpočtu.

Občany také zajímá, co bude do budoucna se zámkem, který je v soukromém vlastnictví a pro veřejnost uzavřen.

„Zda bude, tak jako byl v minulosti, zpřístupněn park, to nemohu říci. Majitel zámku však je městu nakloněn, a pokud by se tam měly konat nějaké společenské akce, oslavy, trhy, svatby, tak s tím souhlasí,“ uvedla místostarostka. Zámek však potřebuje rekonstrukci a ta by si podle slov Věry Křišťálové vyžádala až 150 milionů korun.

Mládež a drogy

Na včerejším setkání novinářů a obyvatel Protivína se hovořilo také o mládeži, o sociálních problémech, projevech drogové závislosti a podobně. Město se snaží těmto jevům předcházet, některé věci projednává školská a tělovýchovná komise.

Existuje zde množství sportovních organizací, v nichž je zapojena převážná část zdejší základní školy. Fungují tu organizace Pionýr a Junák.
Provitínu však chybí zařízení pro seniory, stacionář, kde by mohli přes týden pobývat staří lidé, když jejich rodina je vytížena svým zaměstnáním.
Senioři by také přivítali lepší přístup ke knihovně.

Občané měli v diskusi možnost zeptat se také členky rady města a obchodní ředitelky pivovaru Platan Heleny Vlachové. „Lidi, a nejen místní, ale i z okolních obcí zajímá, co se připravuje nového. Obracejí se na mne s některými problémy. Třeba v Myšenci je to kanalizace,“ přiblížila zájmy lidí Helena Vlachová.

“Chtěli bychom tu také supermarket. Pomohl by trochu snížit ceny místních obchodníků a rozšířil sortiment zboží,“ řekla jedna z přihlížejícícíh . „Objevili se dva zájemci, kteří by zde supermarket postavili. Do konce letošního roku však platí dosavadní územní plán, který s takovou stavbou nepočítá. O této věci bude rozhodovat zastupitelstvo a také musí vybrat místo na případnou výstavbu,“ dodala Helena Vlachová.