Teplé suché dny během posledního týdne, nedostatek dešťů, a rázem je pylová sezona v plném proudu. Alergici už vědí, že právě procházejí svým „nemilovaným“ obdobím. Podle lékařů jich každým rokem stále přibývá.

„V ordinaci se vyšší návštěva zatím neprojevuje, ale je to spíše tím, že děti, u nichž byla diagnostikována alergie jsou zaléčené. Rodiče si přijdou spíše jen pro další léky,“ říká praktická lékařka pro děti a dorost Alena Bicanová.

„Nejen děti, ale všichni alergičtí lidé, by měli brát léky již od konce března. Pokud se objeví potíže, nasazujeme lokální léčbu na sliznici nosu a očí,“ dodává lékařka.

Prevence

Podle jejích slov se proti alergiím dá preventivně působit poměrně obtížně. Přesto mohou hlavně matky u svých novorozenců udělat tu nejlepší prevenci tím, že své dítě budou dlouho kojit.

„U miminek by se mělo kojit plně prvních šest měsíců a další půl roku udržovat mléčné dávky. Alergie pak nemusí vůbec propuknout, nebo až v pozdějším věku a s menší intenzitou.“

Léky proti alergii

Dětská a dorostová lékařka si pochvaluje antihistaminika tzv. druhé generace (protialergické léky) jako Zyrtec či Xyzal, které mají vyšší účinnost. Pokud se alergie projevuje v mírnější formě, tak mohou stačit jen tyto léky, a potíže jsou minimální.

„V naší rodině byla alergik dcera Deniska i říkali nám, že je i lehký astmatik. Dlouhodobě jsme brali Zyrtec a asi v pěti letech ji ho sebrali. Sice ji stále vedou jako lehkého astmatika, chodí na kontroly, ale od té doby bez problémů, za což jsem ráda,“ říká Radka Holková z Písku.

A co můžeme udělat sami po sebe a prevenci alergických potíží?

„Otužování a pravidelný pohyb, i když se tím alergie nevyléčí, pomáhá k posílení organismu, a tedy může pomoci i k omezení alergických potíží,“ tvrdí lékařka.