Melodie a tanec z muzikálu Hair v podání členů občanského sdružení Dámy v sedle zahájily v sobotu odpoledne v pořadí již pátý ročník Dne koní. Po slavnostním nástupu skupiny Mažorertky Písek si už přišli milovníci koní, a také historie, opravdu na své. Do Líšnice, kde se akce konala, jich přijelo něco přes tři stovky.

Hned v prvním „koňském“ vystoupení předvedla Lucie Krahulcová Hřebejková na plemenném hřebci Landruf z píseckého hřebčince ukázkovou jízdu v dámském sedle.

Jak upozornil moderátor, jízda v dámském sedle bokem je mnohem složitější než klasická obkročmo. Jezdkyně totiž ovládá koně jen opratí v levé ruce a bičíkem v pravé a hlavně změnami těžiště svého těla. Její jízdu nazvanou Tři Mušketýři doplnili šermířským soubojem členové skupiny Kadeti.

„Letošní Den koní je ve znamení filmu a muzikálů, proto ten úvod Hair a nyní Tři Mušketýři. Za chvíli vás vyděsí Drákula, přijede Zorro a další filmové či muzikálové postavy,“ řekla Ivana Nováková, jinak Elisa z Rivombrosy po předvedení drezury s koněm Čiko, jak jinak než v dámském sedle.

Jak prozradila další dáma v sedle Hana Soukalová z Prahy, ve sdružení je přes dvacet žen a jeden muž. Svoje umění předvádějí na různých sportovních akcích, dvě členky si už zahrály v historickém filmu.

Pozvání organizátorek přijaly také tři členky taneční skupiny Ambrosia ze Staré Boleslavi, jejíž doménou jsou historické tance, zejména z dob baroka a renezance.

„V naší skupině je šestnáct tanečnic, ale máme více vystoupení, a tak jsme přijely jen tři. V prvním vstupu předvedeme tři renezanční tance v dobových kostýmech, v druhém to budou tance starého Španělska,“ řekla úvodem tanečnice Radka Suchá.

Ta uvedla, že tanec samotných žen nebyl v dávných dobách nic výjimečného. Muži totiž byli vzhledem k neustálému válčení nedostatkovým zbožím. S tanečnicemi z Ambrosie se může veřejnost setkat na zámcích u nás i v zahraničí, předloni je viděli také účastníci Evropského sjezdu v Senátu ČR.