Jaké jsou současné trendy v trávení dovolených? Láká stále tolik chorvatské moře, Slovensko nebo poznávací zájezdy? Hledají lidé krásná místa i ve své vlasti?

„Nejradši cestujeme po Čechách, protože to tu ještě všechno neznáme. Jezdíme často někam do podhůří. Líbilo se nám i v Lednicko – Valtickém areálu. I když cenově je dovolená u nás často dražší než v zahraničí, pro rodiny s dětmi je ideální,“ říká Eva Menhartová z Milevska.

„Když lidé vědí, co od tuzemské dovolené chtějí, tak si třeba pronajmou chalupu či chatu v přírodě, nebo si dopřejí lázeňský pobyt. Chtějí aktivitu a tyto pobyty ji umožňují,“ zamýšlí se Jana Homolová z cestovní kanceláře Janeta.

To potvrzuje i Michaela Matásková z cestovní kanceláře Prácheň. „Na chaty a chalupy jezdí třeba i postižení lidé, kteří nemohou vycestovat do zahraničí. Hodně jezdí třeba na Lipno,“ dodává Matásková.

„Lázeňské pobyty děláme často na Slovensku, ale nejžádanější jsou stále lázně v Třeboni. Lidé začínají chápat, že si své zdraví musí aktivně chránit hlavně sami. Uvědomují si, že si sebe musí více vážit a starat se o sebe,“ dodává Homolová a tvrdí, že oproti loňsku zaznamenaly lázeňské pobyty nárůst o třicet procent.

Podle jejích slov je důležité poskytnout klientům odpovídající servis. Lidé jsou schopni se dnes v rámci prakticky celé Evropy dopravit všude vlastní dopravou. Na místě ovšem chtějí, aby bylo o ně postaráno. Podle Homolové žádají klienti hlavně dobré koupání, wellnes, půjčovnu kol, a také dostatek kulturního vyžití.

„S manželkou jezdíme každý rok k její rodině na Slovensko. Žena pochází z pod Tater, kde rádi podnikáme procházky. O ubytování se vlastně nemusíme starat,“ říká s úsměvem Viktor Vondryska z Písku.