VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zatajení nálezu s archeologickou hodnotou může být dokonce trestný čin

Písecko - Vše co se ukrývá pod povrchem země, je podle zákona majetkem státu.

4.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Petr Bělka

Archeologicky zajímavou lokalitou v okrese je kromě jiných třeba celá oblast mezi Pískem a Čížovou. Když tu vyrůstala průmyslová zóna Písek – sever, měli tu archeologové plné ruce práce.

Firma Faurecia tu ale například porušila české zákony a hrozila jí mnohatisícová pokuta. Vzhledem k veliké investici ale nakonec město Faurecii pokutu odpustilo.

Tahle lokalita je bohatá na pravěká sídliště a potvrdily to nálezy jak ze samotného kraje Čížové, kde se stavěly rodinné domy, tak těsně za Pískem, odkud pocházejí nálezy stejného druhu, tedy zbytky obydlí zapuštěných částečně v zemi, odpadové jámy, kde bývá hodně keramických zbytků a podobného, pro archeology cenného materiálu.

„Každý stavebník je podle zákona povinen zahájení stavby hlásit a na nás je, jednak upozornit třeba na zvýšenou pravděpodobnost nálezu a hlavně při výkopových pracech staveniště dozorovat. Ne vždy ale stavebník svoji povinnost plní. Pokud totiž něco zajímavého najde, znamená to mnohdy pro něho zdržení. Stavebník je totiž povinen nám prostor uvolnit a další práce až do ukončení výzkumu a zajištění dokumentace pozastavit,“ řekl archeolog Prácheňského muzea Jaroslav Jiřík.

Jak dodal, o zahájení stavby Faurecie se archeologové dozvěděli až z novin a jejich předpověď byla správná. Pod skrývkou ornice opravdu našli další pravěké sídliště. Vzhledem k tomu, že se tohle stalo na počátku zimy, ke zdržení stavby nedošlo a terénní úpravy pokračovaly na jiném místě.

„Vždy se snažíme s investorem domluvit, aby zdržení bylo co nejkratší. Co ale nemůžeme ovlivnit, je cena výzkumu, kterou podle zákona zaplatí investor nebo stát,“ řekl dále archeolog Jiřík.

Pokud stavíte třeba rodinný domek a dojde k archeologickému nálezu, platí všechno stát. Pokud stavíte hospodu nebo fabriku, tedy objekt určený k podnikání, platí stavebník, nebo investor.

Hodnota prací je různá a výrazně ji ovlivňují třeba následné laboratorní práce a složité a nákladné rozbory při určování materiálu nebo stáří nálezu.
V Písku byl nejdražší výzkum pohřebiště u kostela, se kterým pomáhali studenti Jihočeské univerzity. Kosterní pozůstatky byly předmětem bádání mnoha dalších specialistů a laboratoří, takže v tomto případě už šlo o desítky tisíc korun.

„Mohou to ale klidně být i miliony. Vzpomínám na výzkum rozsáhlého pohřebiště z pátého století v lokalitě Praha – Zličín, kde bylo asi sto sedmdesát hrobů.

Tady rozhodl stavebník, aby výzkum pokračoval i přes zimu, zakoupily se vyhřívané stany a investor zaplatil několik milionů korun,“ dodal Jaroslav Jiřík.

Autor: Pavel Hubka

4.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Naši prvňáci. Ilustrační foto

Ve středu 13. prosince navštívíme prvňáčky z 1.C a 1.D ZŠ Jana Husa v Písku

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

U Novosedel havaroval kamion plný zmrzlého masa

Přibývá nehod, od kterých viníci ujedou

Písek - Dopravní policisté opakovaně řeší dopravní nehody, od kterých viníci odjedou.

Písek má další pojmenovanou ulici

Písek - Město mělo 271 pojmenovaných ulic, nyní k nim přibyla další.

Písecký Diacel vyrazil na výlet do Prahy

Písek, Praha - Na sobotu 9. prosince byl naplánován zájezd do Prahy s Diacelem Písek. O letošní byl obrovský zájem – byl prodaný za 3 dny. Za vánoční Prahou se vydalo celkem 50 účastníků, nejen rodičů a dětí.

Já, dáma - předvánoční turnaj v dámě

Záhoří - Ve čtvrtek 7. prosince se v naší škole uskutečnil předvánoční turnaj v dámě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT