Již čtyři měsíce si lidé zvykají na novou reformu ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Mezi její první kroky patřilo zavedení tzv. regulačních poplatků, kdy si pacient přispívá na ošetření u lékaře, pobyt v nemocnici či léky.

Její vnímání je ovšem velmi polarizované. Spíše negativně ji vnímají pacienti, naopak lékaři a lékárníci v ní vidí první krok k ozdravění zdravotnického systému u nás.

Pohled pacienta

„Žádné pozitivum v regulačních polatcích nevidím. Už takhle platíme dost na zdravotním pojištění a ještě nás takhle obírají z peněženek. Já bych to zrušil,“ míní Pavel S. z Písku.

„U nás extra pozitiva nebo negativa nevidíme. Více se teď kupují volně prodejné léky. Lidé si už pro acylpyrin neběhají k lékaři,“ říká Hana Krejčířová, lékárnice z Písku.

Jak v lékárně?

Podle jejích slov se pro lékárny v podstatě nic nezměnilo. „Pacienti platí sice za každou položku třicet korun, ale zase se obecně snížila marže za léky,“ dodává Krejčířová.

Lékárnice tvrdí, že jsou v lékárně obecně menší fronty.

„U nás to lidé vnímají docela dobře. Velké pozitivum vidím v úspoře léků. Nevyhazuje se takové množství léčiv zbytečně vyzvednutých,“ dodává.

„Jelikož jsem zdravotní sestra, tak v poplatcích ve zdravotnictví vidím velké negativum. Viděla bych v tom pozitivum jedině v případě, když by peníze, které se vybírají, zůstaly v té dané nemocnici a mohlo se to projevit v lepší péči o pacienty,“ přidává svůj pohled na regulační poplatky ve zdravotnictví Zuzana K. z Písku.

Tržní cesta

„Z mého pohledu jsou poplatky věc pozitivní. Částka není veliká, a je to první krok k tomu, aby se zdravotnictví chovalo tržně v tom dobrém slova smyslu. Když pacient nebude zneužívat zdravotní péči, tak se mu i lékař bude více věnovat,“ tvrdí Karel Šimeček, primář oddělení ortopedie v písecké nemocnici.

„Po zavedení poplatků nám počet pacientů klesl o dvanáct procent. Nelze říci, že by z toho byli lékaři nadšení, protože jim ubylo pacientů. Ale regulační poplatky mají smysl právě ve formě spoluúčasti a pomáhají k ozdravění zdravotnického systému,“ upřesňuje Karel Šimeček.

Podle primáře písecké ortopedie by mohly být nižší poplatky za léky, zvláště u starších lidí.

„Zdravotní reformě ale bohužel ubližuje politický populismus. K poplatkům přistoupila většina států Evropy a nadužívání zdravotní péče šlo dolů,“ dodává Šimeček.