Strakonice - Šok! Bez varování rozeslala Madeta 16 zaměstnancům výpovědi. „Co mám v pětapadesáti letech hledat? Uvidím, jak pořídím na úřadu práce,“ posteskla si jedna z žen.

S odstupným a po dvouměsíční výpovědní lhůtě odejdou z mlékárny k poslednímu červnu. „Kromě dvou lidí, kteří s tím nepočítali, končí ostatní kvůli zrušení části mlékárenské výroby. To se už vědělo od konce loňského roku,“ říkají lidé z mlékárny.

Z veškeré výroby zůstává ve strakonické pobočce Madety sušárna mléka. „Její provoz zajistí třiapadesát až pětapadesát zaměstnanců,“ potvrdil včera ředitel Madety Planá nad Lužnicí Miloslav Dytrych. Výroba sýru Cottage se přesouvá do Prachatic.

Výroba pomazánkového másla do centrální máslárny v Plané nad Lužnicí. Jak potvrzuje Dytrych, k uzavírání a centralizaci některých provozů vedou největšího zpracovatele mléka v zemi, který má v jižních Čechách osm závodů, ekonomické důvody.

Strakonický úřad práce už výpovědi zaregistroval. „V současné době máme na výběr z více než 1300 volných míst, ale jsou to převážně dělnické profese, proto počítáme i s nabídkou rekvalifikace,“ zmínil se ředitel ÚP Josef Samec.

Pro vyprázdněné prostory chce mlékárna hledat nové využití. „To se právě teď řeší,“ dodal Dytrych.