Na jihu Čech bylo podle webových stránek Ministerstva vnitra ČR ve středu v pátrání 416 osob.

Jedná se jak o lidi pohřešované, tak i o občany, o které má z konkrétního důvodu zájem nějaká instituce.

„Hledají se například pro potřeby vyšetřování, aby podali nějakou informaci, vysvětlení, může na ně být vydán soudní příkaz k zatčení nebo nenastoupili do výkonu trestu a podobně,“ uvedl krajský policejní mluvčí Jaroslav Beran.

Metropole vede

Jak ukazuje řeč čísel, nejvíce hledaných, a to 154, je na Českobudějovicku, což je podle policie dané i tím, že se jedná o krajskou metropoli s vyšší hustotou zalidnění. Z tohoto počtu hledaných je 22 žen. Dalších osm osob je pohřešovaných, přičemž po jednom muži se pátrá již od roku 1999. Obecně, podle policie je mezi hledanými osobami převaha mužů.

Například na Táborsku je známá smutná kauza zavražděného malého Honzíka Rokose a nově i případ hledané sedmileté Viktorie Kulhánkové, která se někde pohybuje se svou matkou. Ta tímto způsobem brání styku s otcem holčičky.

Na Jindřichohradecku je zase známé záhadné zmizení důchodkyně Milady Bezemkové v říjnu 2005. Tehdy odešla od nedovařeného oběda u své dcery a od té doby ji nikdo neviděl.

„Pátráme také po jednom vědeckém pracovníkovi, který zmizel v zahraničí, a také například po důchodci na Slavonicku,“ uvedla pracovnice jindřichohradeckého okresního policejního ředitelství Hana Millerová. Hledaní se dají rozdělit na dvě velké skupiny: ti, kteří se schovávají dlouhodobě a většinou schválně, a ti, kteří jsou v pátrání krátce. Například klasických pohřešovaných bylo loni v celé republice něco málo přes deset tisíc a z toho osmdesát procent dětí. Většina z nich se okamžitě našla, i nadále se ale pohřešuje 250 dětí.

Dlouhodobě nezvěstných (déle než jeden rok) je 7439, tedy skoro polovina všech hledaných.