Máte doma v obýváku pověšenou kulovnici, v šuplíku zastrčenou pistoli nebo třeba pod postelí schovaný kalašnikov? Samozřejmě, že zbraně povolené a potvrzené? Pak nejste výjimkou.

„Loni jsme v Jihočeském kraji evidovali celkem 65 346 kusů řádně registrovaných zbraní,“ říká mluvčí jihočeské Policie ČR Jiří Matzner.
Vzhledem k počtu obyvatel v kraji je to asi jedna legálně držená zbraň na deset Jihočechů.

„Počet držitelů zbrojních průkazů je ale nižší – je jich necelých třicet tisíc.“

Podle policejních statistik zbraní mezi lidmi přibývá. „Loni jsme evidovali 198 žádostí o vydání nového zbrojního průkazu a letos už asi padesát,“ říká Martina Rudolfová z inspektorátu pro zbraně, střelivo, výbušniny a drogy táborské Policie ČR.

Předtím měli v Táboře zhruba 150 zájemců ročně.

Zájemce o zbraň musí kromě jiného být i zdravotně způsobilý. O jeho schopnostech rozhoduje obvodní lékař. Jakmile má pochybnosti, pošle klienta na psychologické nebo psychiatrické vyšetření. „Zatímco člověk, který se chce léčit, nám řekne o všech potížích, zájemce o zbrojní průkaz nám naopak může něco zatajovat,“ říká psychiatr Jiří Trska z Týna nad Vltavou. Problém by prý také mohl nastat, kdyby u člověka se zbrojním průkazem propukla duševní nemoc.

Granát za trámem

Spousta zbraní je mezi lidmi také nelegálně. „Pokud ji doma lidé objeví, například v pozůstalosti nebo za trámem na půdě, měli by ji rychle odevzdat. Jinak se vystavují možnosti stíhání,“ říká další jihočeský mluvčí Policie ČR Jaroslav Beran.

„Letos v lednu nám například jeden člověk na Jindřichohradecku odevzdal dva granáty, které našel doma v pozůstalosti.“
Loni také řešili jihočeští policisté 19 případů nedovoleného ozbrojování, objasněnost byla stoprocentní.

„Je to tím, že každá zbraň se najde u nějakého majitele,“ říká zástupce ředitele jihočeské Policie ČR Roman Svatoš.

V roce 2006 bylo těchto případů 24, policisté jich objasnili 22. Pachatelé využívají zbraně k páchání násilné trestné činnosti. Vraždy, loupežná přepadení, vydírání.

„Někdy si zbraň sami vyrobí, což byl příklad nedávné střelby na dva policisty v Písku,“ pokračuje Beran.

Muž si podomácku zhotovil pistoli, která ale při použití naštěstí selhala.

Jaroslav Beran vysvětluje, že mezi lidmi se těší oblibě dlouhé zbraně čili kulovnice a brokovnice.

„Každoročně jich zhruba o tisícovku přibývá. Lidem se zvyšuje životní úroveň, proto se poohlížejí po atraktivních možnostech trávení volného času, a mnozí se věnují myslivosti. Koupí si jednu zbraň, ale hned na prvním honu zjistí, že by měli mít nějakou lepší. Pak jich mají několik,“ doplňuje Jaroslav Beran.

Kalašnikov vede

Ale i ti, kteří zbrojní pas nemají, si mohou s chutí zastřílet. V kraji působí několik střelnic. V ceně je zapůjčená zbraň, ochranné brýle, chrániče uší, střelivo a instruktor.

„Jezdí k nám Češi, ale také třeba turisté z Německa a Holandska, kteří na Lipně tráví dovolenou. Největší zájem je o střelbu z kalašnikova,“ prozrazuje Ivana Grohmanová, pracovnice střelnice ve Frymburku. „Deset nábojů do kalašnikova stojí 240 korun.“

Ivana Grohmanová má sama zbrojní pas už tři roky. „Střelba mě vždycky zajímala. Pistoli s sebou ale nenosím,“ směje se. „Když mám jít v noci lesem, tak radši s mužským doprovodem.“