Jednání městského zastupitelstva Písku začínají zpravidla v deset hodin dopoledne a trvají často do šesti odpoledne. V tu dobu však většina produktivních lidí tráví čas v práci a nemohou se jednání účastnit. V jiných městech Písecka (Milevsko, Protivín, Mirotice) začínají jednání většinou kolem 18. hodiny odpoledne a lidé se tam mohou dostat s menšími problémy. Jednou z cest, jak se může radnice otevřít občanům, je on–line přenos po internetu přes webové kamery.

V Jihlavě to jde

Například v Jihlavě si mohou lidé pustit on–line vysílání přímo z jednání nebo si ho posléze vyhledat v archivu. Vše je transparentní a každý občan si může najít, jak ten který zastupitel hlasoval. Město Jihlava dostalo za využití internetu pro otevření státní správy cenu Zlatý erb. A co Písek?

„Město uvažuje o zakoupení nového hlasovacího systému (to současné je už zastaralé), kde by každý ze zastupitelů byl připojen k mikrofonu. Webové kamery by se také mohly instalovat. Pro letošní rok na to ale peníze vyčleněny nejsou,“ uvedla tajemnice MÚ Písek Zlatuše Hofmanová.

„Určitě bych byl pro, neřeknou pravdu, a takhle by člověk viděl přímo to jednání a věděl by, jak kdo reagoval a hlasoval. A člověk by hned věděl, na čem je,“ tvrdí Václav Vobořil z Písku.

„O tom se bude moci jednat, až se jednání zastupitelstva někde trvale usídlí. Z kulturního domu se zatím přesunula do Sladovny,“ říká tajemnice.
„Vedoucí odboru vnitřních věcí Jiří Votýpka k tomu již shání informace. Byl by to on, kdo by vypisoval výběrové řízení na zakoupení potřebné techniky,“ dodává tajemnice.

Již zmiňovaný web jihlavského magistrátu přišel na 350 tisíc. Lidé zde najdou vedle archivů ze zastupitelstev třeba také on–line mapy s turistickými i dopravními zprávami.

„Nejde ani tak o on–line přenos ze zastupitelstev, protože asi málokdo si v daný okamžik sedne k počítači, aby celé jednání sledoval. Pro kontrolu toho, co politici říkají a jak hlasují, je už ale důležitá jejich archivace,“ uvedl pro server iHned primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.

„Jednání zastupitelstva jsou veřejná. Tak je jedno, jestli si to někdo natáčí soukromě nebo si ho najde na internetu. Když je to veřejné, tak ať to je,“ říká Hana Rambousová, místostarostka Písku.

On–line fronta

Další zajímavou službou na jihlavském webu je on–line fronta na úřady, díky níž se může občan objednat na konkrétní hodinu ke konkrétnímu úředníkovi opět na webových stránkách města.

„To je zajímavé u agend, kde se tvoří fronty. Třeba na odboru dopravy by to mělo smysl. Vedoucí odboru Michal Kovařík o tom už uvažuje. Zatím se to řeší vyvolávacím systémem jako na poštách nebo v bankách,“ upřesňuje Hofmanová.

„Zatím se na webových stránkách aktualizuje čekací doba. Sledovali jsme ji například u ověřování listin na matrikách. Díky tomu jsme posílili tuto agendu na tři místa, dvě jsou v budově na Velkém náměstí a jedna je v evidenci obyvatel v Budovcově ulici,“ říká tajemnice MÚ Písek Zlatuše Hofmanová.

Ale zpátky do Jihlavy. Zástupci města tvrdí, že dnes už tato služba patří k „dobrému jménu úřadu“. Občané Jihlavy se dokonce přes tento systém mohou dozvědět, zda je jejich žádost již vyřízená.

Podle poradce pro otevření státní správy Oldřicha Kužílka je tato nová forma komunikace ideální bránou mezi lidmi a úřady.

Anketa s Písečany:

Byli byste pro zavedení internetového on–line vysílání z jednání zastupitelstva města Písku?

Eva Hodíková,
Písek
Měli bychom být informováni o aktuálním dění. Viděli bychom jak pracují a jak se chovají. Nevím, jak by se k tomu ale stavěla radnice.

Tomáš Hodík,
Písek
Opravdu nevím a je mi to úplně jedno. Ale asi by to bylo lepší, abychom mohli vidět, jak zastupitelé na jednání pracují.

Jana Deblová,
Písek
Byla bych pro. Udělali by si veřejnou ostudu a šli by pryč. Teď mi strašně vadí, že nedostalo dotaci Divadlo Pod čarou.

Miroslav Kučera,
Písek
Bylo by to vhodné. Zajímalo by mě, jak zastupitel hlasuje o problémech města. Je to adresné a nikdo se pak nemůže vymlouvat.

Petr Zouhar,
Písek
Určitě bych byl pro. Nelíbí se nám, že neřeknou pravdu, takhle by člověk viděl, jak kdo reagoval, a hned by věděl na čem je.

A jaký je váš názor na otevření se radnice občanům města Písku?

Můžete se zapojit do diskuze pod tímto článkem nebo nám poslat svůj příspěvek na mail reporter.pisecky@denik.cz

ODKAZY:

www.mesto-pisek.cz

www.jihlava.cz