K výbavě na letošní dovolenou bude v mnoha rodinách patřit kolo nebo alespoň koloboty. Veletrhy cestovního ruchu i zkušenosti domácích cestovních kanceláří potvrzují, že pokračuje trend z minulých několika let, kdy stále větším hitem se stávala cykloturistika.

„Bez kol si naše rodina neumí dovolenou ani představit, bereme si je i do Chorvatska a pokud jedeme někam dál , půjčujeme si je na místě. Naši mladí se zase zhlédli v jezdících botách, sice mají každou chvíli rozbité koleno, ale to jim nevadí,“ shrnula rodinné dovolenkové zkušenosti Jaroslava Marková.

Na potřeby pro cykloturistiku se orientují i půjčovny. Tomáš Preuss kromě Písku provozuje půjčovny také na Kvildě a Na Vystrkově u orlického jezera a potvrzuje:

„O kola je skutečně velký zájem. V Písku si je půjčují cizinci, hlavně Holanďané, ale měli jsme tu i Kanaďany. Zejména mladí chtějí také koloboty nebo kolečkové brusle. Písečtí si zase spíše půjčují vozíčky za kola.“

Písek a Písecko mají poměrně širokou nabídku pro cykloturisty. Přesvědčili se o tom i návštěvníci veletrhu cestovního ruchu v Hradci Králové. kde Písecko prezentovala Kancelář destinačního managementu.

„Téměř ihned mizely cykloturistické mapy Písecka s krátkými popisy jednotlivých tras. Zájem byl i o samostatnou brožuru Sedláčkova stezka a mapu části Otavské cyklistické cesty ze Štěkně do Zvíkovského Podhradí,“ informovala Helena Vodičková z kanceláře destinačního managementu Písecka.

Počet dotazů na veletrhu v Hradci Králové svědčí o tom, že velké mmnožství cykloturistů se letos chystá do jižních Čech a na Písecko. Právě jim bude věnována také část připravovaného nabídkového katalogu služeb.