Podle sdělení pracovnice Oblastní stomatologické komory pro okresy Strakonice, Prachatice a Písek pracuje na Písecku 42 zubařů. Jen jeden podle údajů komory ale přijímá další pacienty. Všichni ostatní mají plno.

„Situace je opravdu minimálně velmi napjatá. Stomatologové v okrese ubývají, protože odcházejí do důchodu a noví mají řadu problémů, jak otevřít vlastní praxi,“ řekl předseda Oblastní stomatologické komory Pavel Buček.

Podle jeho názoru je už zakopaný pes v práci ministerstva, které by mělo ovlivnit navýšení počtů mladých zubních lékařů, kteří opouštějí univerzity. Současná kapacita je malá, a pokud třeba studia dokončí padesátka lékařů, polovina odejde na praxi do zahraničí a ty, co by chtěli pracovat doma, čekají dost velké problémy.

Ideální stav nastává, pokud se jedná o dítě z lékařské rodiny a otec zubař třeba odchází do důchodu. Syn nebo dcera mohou tedy po splnění různých podmínek, stanovených stomatologickou komorou a zákonem, praxi po rodiči převzít.

Pokud ale nastávající zubař tohle štěstí nemá, musí mít k zahájení praxe nejméně dva miliony korun na základní vybavení ordinace. „Další anabáze ho pak čeká při získávání různých povolení od úřadů a v neposlední řadě také při sepisování smluv se zdravotními pojišťovnami,“ dodal doktor Buček.

Již zhruba dva roky je například prázdná ordinace v Čížové, kde obec dala k dispozici prostory. Bývalá lékařka odešla, nový stomatolog se sice přihlásil, ale VZP s ním neuzavřela smlouvu.

„VZP má v této oblasti pro své pojištěnce zajištěnou dostatečnou kapacitu stomatologických pracovišť. V souladu se schváleným pojistným plánem proto nepředpokládáme vznik dalších smluvních stomatologických ordinací,“ sdělil Mojmír Faltýsek, ředitel odboru zdravotní péče VZP pro Jihočeský kraj.

„Pro občana je taková situace velmi nevýhodná. Podle mého mínění malý počet stomatologů nevytváří konkurenční prostředí, a to je stejně jako v jiných oborech špatně,“ řekl čtyřicetiletý Petr z Písku. Ten při výběru stomatologa uspěl až napodruhé.

Podle jeho slov mu v první ordinaci plombovala lékařka zub a zaplatil částku, kterou s ním nikdo předem neprojednal. Plomba za čtrnáct dnů vypadla, lékařka sice ochotně a okamžitě sjednala nápravu, ale chtěla zaplatit znovu.

„Nyní jsem u lékaře, který mi vždy před zákrokem vysvětlí, o jaký zákrok půjde. V případě, kdy je to možné, nabídne alternativy a hlavně předem oznámí částku, kterou zaplatím hotově v ordinaci. To je slušné, férové jednání, ale pokud vím od známých, všude se tak neděje,“ dodal Petr.

Na druhé straně je ale třeba vidět, že současný stav, který vytváří na stomatology nemalý tlak, jim klid potřebný k práci nepřidá.