Paní Alena P. ze Strakonicka má nyní dvě dospělé dcery – 23 a 22 let. Chybělo ale málo, a nebyla tu ani jedna. „S první jsem byla v nemocnici od třetího měsíce, s druhou už po měsíci. Jinak bych asi potratila,“ svěřila se. Byla na těhotenství slabá. „Když mě pustili lékaři na pár dní domů, nesměla jsem vůbec nic,“ dodala.

Jak vyplývá z předběžných výsledků Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky, v Jihočeském kraji provedli v roce 2007 gynekologové 2327 potratů.

Informace o loňském roce jsou stále ještě zpracovávány a budou k dispozici během několika týdnů. V roce 2006 jich provedli o 35 méně. Tento zákrok denně podstoupilo 6 žen, přičemž dvě třetiny z nich se rozhodují pro dobrovolnou interrupci, další třetina ale o naději na potomka přijde při samovolném potratu či z jiných zdravotních důvodů.

Tento počet souvisí podle názorů gynekologů s věkem rodiček. Ženy rodí nyní většinou okolo třiceti let, tedy v době, kdy mají ukončené studium, vlastní byt a jsou ekonomicky zabezpečeny. Vyšší věk v kombinaci s vyšší porodností přináší tedy i vyšší riziko samovolných potratů.

„Pokud se žena dostane do situace, že otěhotní nechtěně či jak se říká – omylem, pak je potrat podle mě krajním,“ říká třiatřicetiletá Kristina Mott〜lová ze Strakonic. „Neumím si představit, co asi prožívá sedm〜náctiletá dívka, když se to stane. Možná v potratu vidí východisko. Ale na druhé straně je všude spousta žen, které nemohou mít děti a tolik by chtěly. Řešení je podle mě hlavně v prevenci,“ tvrdí maminka jedenáctiletého Jakuba.

Ve strakonické nemocnici byl v roce 2005 počet uměle přerušených těhotenství (miniinterrupce, ostatní přerušení a přerušení umělá – po 12. týdnu z lékařské indikace) 121 zákroků, o rok později 109 a vloni 103. Z toho vyplývá, že počet uměle přerušených těhotenství má v tomto okrese klesající tendenci.

Samovolných potratů je stále víc

Smutnou realitou naopak je, že roste počet spontánních potratů a tzv. zmlklých těhotenství, jejichž počet během tří posledních let vzrostl téměř dvojnásobně.

„Své první dítě jsem přivedla na svět bez problémů, moje těhotenství bylo přímo ukázkové. Narodil se nám kluk jako buk,“ řekla šedesátnice Jaroslava, která je dnes již babičkou. „Protože jsme s manželem chtěli děti dvě, po třech letech jsme se pokusili o další. A následovaly tři samovolné potraty. Nikdo mi nedokázal vysvětlit, proč se to děje právě mně,“ pokračovala ve svém vyprávění.

Ostatním osud přál, nám ne

Nešťastní z toho byli s manželem oba, ale celé to zasáhlo i širší rodinu. „Zatímco oběma mým sestrám přibyly během let další děti, my jsme svůj smutek dusili v sobě. Utěšovali jsme se tím, že máme alespoň jedno dítě. Nedovedu spočítat, kolika vyšetření jsem byla podrobena, kam všude jsem musela jet a kolik lékařů se snažilo přijít na to, proč se moje tělo neustále dítěte vzdává. Po posledním samovolném potratu nám lékaři řekli, že máme ještě jeden pokus a pak už je šance na donošení dítěte minimální,“ vylíčila své trápení paní Jaroslava, která za několik měsíců opět otěhotněla, tentokrát popáté.

Od poloviny třetího měsíce jsem byla hospitalizována v nemocnici. Protože jsem ke všemu začala trpět silnou gestózou – téměř neustálým zvracením – výživu mi lékaři vpravovali do těla pomocí infuzí. Místo abych přibírala, jsem hubla. Cokoliv jsem snědla, šlo do čtvrt hodiny ven. Bylo mi opravdu špatně, ale přání mít ještě jedno dítě bylo tenkrát silnější. Dcera se mi narodila čtyři týdny před termínem. Přišla na svět deset dní před Štědrým dnem,“ říká.

Chřipka dokáže usmrtit plod

„Některé z příčin samovolných potratů jsou nám známé, patří k nim například chřipka, která dokáže plod poškodit tak, že se přestane vyvíjet,“ uvádí primář zdejší porodnice Jiří Chod. Mezi další rizikové faktory patří také infekční onemocnění od zvířat, například toxoplazmóza, kterou přenášejí kočky. „Existují ale ještě další příčiny, o kterých zatím bohužel nevíme,“ dodal.

S čím jsou ale lékaři spokojení, je klesající trend uměle přerušených těhotenství. Je to hlavně díky široké škále antikoncepčních metod, osvětou a výrazným zlepšením vědomostí a informovanosti žen. „Potrat je v dnešní době většinou důsledkem lidského selhání,“ podotkl přimář strakonické nemocnice Jiří Chod.

„My, lékaři, se snažíme svým pacientkám pomoci vyřešit jejich svízelnou situaci, ze které není jiné východisko než ukončení těhotenství. Každá žena ovšem musí zvážit dopad nejen na svůj organismus, ale také na své svědomí či komplikace s dalším otěhotněním,“ uzavřel téma potratovosti v okrese Strakonice primář zdejší porodnice.

Stáňa Knězová