Původní návrh nové koncepce reagoval sice na nové předpisy upravující konstrukci, výstavbu a údržbu dětských hřišť, ale rodičům se příliš nezamlouval.

„Rodiny s malými dětmi dávají přednost spíše menším hřištím, třeba jen s několika prvky. Chtějí ale, aby jich bylo více, a nejdůležitější je, aby zejména maminky s nejmenšími na ně neměly daleko,“ říká Dagmar Chmelíková.

Tato maminka dvou chlapců ve věku dvou a šesti let se zapojila do pracovní skupiny Za hřiště, jejímiž členy jsou kromě rodičovské veřejnosti zástupci města a městských služeb.

Menším hřištím v těsném sousedství bytové zástavby dávají přednost i další maminky. „Bydlím v družstevní zástavbě Za Kapličkou, hřiště si tady udržujeme svépomocí. Maximálně mi vyhovuje, protože na dcerku vidím z okna. Mohu ji kontrolovat a přitom doma zaopatřit miminko,“ podělila se o svoji zkušenost Naďa Dostálová.

Velká centrální hřiště ale rodiče nezavrhují. Podle jejich názoru mají opodstatnění zejména na velkých sídlištích. Ale trochu jim vadí, že hřiště by měla být jedno jako druhé s naproto stejnými prvky.

„Chápeme městské služby, které se o hřiště starají, že z hlediska údržby je to jednodušší. Pokud se nakupují opakované prvky, opravy jsou jednodušší a jedná se jen s jedním dodavatelem. Rodiče by ale přece jenom rádi viděli různé prvky v různém provedení i barvách,“ uvedla Dagmar Chmelíková.
Tyto a další připomínky rodičovské veřejnosti se město a městské služby snažily zapracovat do koncepce obnovy a výstavby dětských hřišť až do roku 2012. Vedle výstavby nových hřišť se postupně odstraňují také nevyhovující prvky z jednotlivých lokalit.

Před třemi lety bylo obnoveno hřiště v Palackého sadech, vybudováno centrální hřiště na sídlišti Milady Horákové a hřiště v Semicích. V Palackého sadech ještě slouží dětem multifunkční plastiky, i když kolem jejich umístění bylo hodně diskusí a nakonec došlo i k přestěhování.

V loňském roce přišla na řadu hřiště ve Smrkovicích a na Městském ostrově. Klimatické podmínky však práce přerušily a prvky budou instalovány letos.
V lokalitě Pakšovka a na sídlišti Portyč jsou dětská hřiště řešena v rámci projektů regenerace. Hodně se diskutuje kolem vnitrobloku v Budovcově ulici, kde část veřejnosti chce odpočinkový areál s dětským hřištěm, další občané by zde rádi viděli parkoviště.

Město v rámci grantového programu každoročně nabízí možnost budování hřišť v blízkosti ubytovacích a restauračních zařízení. „V létě se často s rodinou zastavujeme v penzionu U Malířských a děti si tady hřiště opravu užijí,“ uvedl dvaatřicetiletý Zdeněk Novotný.