Už brzy se i písecká nemocnice může ocitnout v krizi, podobně, jako tomu již je u některých jiných zdravotnických zařízení.

V Čechách chybí zdravotní sestry, někde dokonce musela nemocnice kvůli tomu přistoupit na uzavření některého oddělení.

„V Písku jsme na tom v porovnání s některými dalšími nemocnicemi zatím celkem dobře, i když i u nás pracovníci chybí. Potřebovali bychom doplnit stav třeba na dětském oddělení nebo na ARO,“ sdělila Deníku hlavní sestra Jana Somrová a dodala: „Co mě ale děsí, je to, že nemáme ani jedinou žádost od letošních absolventů písecké zdravotnické školy. To může přispět k velkým potížím v blízké budoucnosti.“

Střední zdravotnickou školu v Písku letos opustí 57 studentů, z toho devět chlapců. Od letoška ze školy vychází už jen jako zdravotnický asistent. Nárok na titul sestra má jen ta s vyšším vzděláním. Požadavky na vzdělání stoupají, řada z absolventů bude pokračovat dál ve studiu na vyšší odborné nebo vysoké škole.

V písecké škole byli už dokonce na náboru i zástupci některých velkých nemocnic.

„Zrovna před pár dny jsem se zúčastnila semináře v Praze. Shodli jsme se na tom, že současná koncepce není ideální,“ uvádí patrně jeden z hlavních důvodů nedostatku pracovníků ředitelka písecké zdravotnické školy Helena Šatrová. Druhým je jistě i platové podhodnocení. A to zdravotních sester i lékařů.

„Povolání zdravotní sestry, v nemocnicích ještě na směny, je náročné fyzicky i psychicky. Pak se nesmí nikdo divit, že tito pracovníci odcházejí do jiných oborů. Moje známá, která zdravotnickou školu vystudovala, teď, po devíti letech právě v nemocnici, pracuje ve firmě svého manžela a je spokojená,“ řekla třiatřicetiletá Zdena Klímová.