Po sérii zdražení začátkem letošního roku čeká obyvatele měst a obcí, které jsou součástí Cenové unie Písek, další nepříjemná cenová změna. Na návrh provozovatele vodohospodářského majetku města, kterým je společnost VaK JČ, schválili písečtí radní úpravu ceny od 1. dubna.

„Cena vodného a stočného je 59,76 Kč včetně DPH. Ve srovnání s dosavadním stavem je to zvýšení o 7,5 procenta. Tato cena je srovnatelná s přibližně stejnými městy v regionu,“ uvedla k výsledkům jednání rady místostarostka Hana Rambousová (VPM).

Jak dodala, navýšení ceny vodného a stočného bude znamenat zvýšení příjmů městského rozpočtu z pronájmu vodohospodářského majetku o více než tři miliony korun.

„Cena vody se v Písku zvyšuje skoro každý duben. Se zdražením jsme tedy počítali, ale ne o tolik. Už jsme v rodině mluvili o tom, kde uspořit. Moc možností jsme ale nenašli. Na osobní hygieně šetřit nechceme. Tak zatím dáme úsporné splachovadlo na záchod a nádobí nebudeme mýt pod tekoucí vodou,“ vypočítává možnosti své čtyřčlenné rodiny Zdeněk Klouček.

Písek je jedním z měst, která například na rozdíl od Českých Budějovic, Prachatic nebo Č. Krumlova nezavedla dvousložkovou formu úhrady vodného a stočného.

Podle názoru zástupců VaKu JČ je dvousložková cena spravedlivější, protože náklady se rozdělí. Vyřešil by se i problém, kdy lidé mají veřejný vodovod jen jako rezervu a odpad vypouštějí do městské kanalizace.

VODNÉ A STOČNÉ (Cena za m³ je včetně DPH)

Písek 59,76 Kč
Strakonice56,01 Kč
Tábor 59,70 Kč