Zpevněná plocha před bývalou vojenskou poliklinikou na Pražském předměstí se rychle začala plnit raněnými. Z nedaleké budovy plné štiplavého kouře je vynášejí hasiči. Velitel zásahu Martin Poulíček, velitel hasičů z Příbrami, do budovy zdravotníky nepustí, dokud jeho muži požár neuhasí a budovu neprohlédnou,

„Mám tam kamarádku, prosím vás, najděte ji,“ zoufale volá Bára Volfová. Zraněnou dívku se snaží uklidnit záchranářka Míša Miklíková. Hasiči přinášejí další zraněné.

To nejhorší záchranáře a hasiče teprve čeká. V budově se zřítilo schodiště, pod sutinami zůstali lidé. Navíc zraněné nyní z vyšších pater musí sundávat pomocí evakuační lanovky.

Nejtěžší zranění mají patrně dva muži, kteří zůstali ležet napíchnuti na jednu kovovou tyč. Hasiči museli tyč rozříznout a po stabilizování sanitky oba muže odvážejí do nemocnic.

Hanu Tučkovou přinášejí na nosítkách. „Má snížený tlak a nekomunikuje,“ hlásí zdravotník šéfce stanoviště Veronice Bulířové, jinak studentce oboru diplomovaná zdravotní záchranářka na pražské VZŠ.

Popáleniny, tržné rány, všude plno krve. Všechno vypadá opravdově, ale naštěstí zranění jsou mistrovským dílem specialistky maskérky poranění Lenky Čechurové ze Žatce.

Bývalá Otavská kasárna byla totiž v sobotu jedním z míst, kde se o víkendu uskutečnilo již dvanácté společné soustředění dobrovolných hasičů a záchranářů Red Cross Camp, které společně s píseckými záchranáři uspořádala místní skupina ČČK Písek 1 a Společnost pro dobré soužití.

Do Písku tentokrát přijelo šest desítek dobrovolných hasičů a zachranářů, mezi nimi byla poprvé i Záchranná jednotka kynologů Jihočeského kraje.
„Dosud společně cvičili zdravotníci a technici. Ti si tentokrát mohli na konkrétních situacích ověřit, jak mohou s kynology spolupracovat zejména při dohledávání lidí v zasažených prostorech,“ vysvětlil hlavní pořadatel, písecký záchranář Lukáš Nebes.

Také poprvé se soustředění konalo s mezinárodní účastí. Přijeli záchranáři Slovenského červeného kříže z Popradu. „Je to pro nás obrovská zkušenost, setkali jsme se zde i se zraněními, která se při našich cvičeních neobjevila. Máme s sebou čtyři mladé, zvláště oni si odvezou hodně poznatků,“ uvedla Gabriela Kucová, záchranářka z Popradu.

Cvičící jednotky musely zvládnout značné množství složitých situací. V noci z pátku na sobotu jejich příslušníci dohledávali, ošetřovali a vyprošťovali osoby v bývalém vojenském výcvikovém prostoru v Oldřichově. Na spánek v tělocvičně ZŠ T. G. Masaryka moc času nebylo a už přišlo hlášení z nedaleké obce Záhoří: V motorestu explodoval plyn.

Pomohla i škola

Objekt jim ochotně dala k dispozici obec a jako figuranti pomohli žáci místní základní školy. Do zásahu se zapojila i záhořská jednotka dobrovolných hasičů s velitelem Davidem Malátem.

„Pokládám taková cvičení za velmi potřebná a užitečná. Všichni jistě věříme, že k žádné mimořádné události nedojde, ale je třeba být připravený. Praktické zkušenosti ze cvičení se žádnými teoriemi při přednáškách nedají nahradit,“ zdůraznil starosta Záhoří František Valvoda.

S pravidelným cvičením záchranářů – dobrovolníků souhlasil i jeden z přihlížejících zásahu v Písku David Polák: „Hromadné neštěstí se nikdy nedá vyloučit a měli by být připraveni nejen profesionálové, ale i dobrovolníci. Při nedávné hromadné havárii na D1 jsem přemýšlel i o tom, zda bych v takové situaci uměl pomoci zraněným.“

Soustředění Red Cross Camp se účasní dobrovolníci a profesionálové. „Za nejcennější považuji, že to dělají ve vlastním volnu a za vydatného přispění vlastních prostředků. Laici mají příležitost mnohé se naučit od profesionálů. To platí o figurantech. Jsou mezi nimi především naši mladí kolegové, začínající záchranáři,“ mínil Lukáš Nebes.

Ještě před několika lety toto cvičení dobrovolných záchranářů finančně podpořilo město Písek.

„Letos už jsme se nevešli do žádné kolonky příspěvků nebo grantů města na kulturní nebo sportovní činnost a sponzoři o záchranářské aktivity příliš zájem nemají. Na organizaci soustředění proto mimo jiné využíváme peníze, které v průběhu roku vyděláme přednáškami a školeními,“ dodává Nebes.