Martin Bartůněk, Tábor, 40 let, podnikatel: „Knížky jsme doma už téměř přestali kupovat. Všechno, co potřebuji, najdu na internetu. Tituly, odborně zaměřené, občas kupuje moje manželka. Týkají se jejích koníčků. Synovi jsme postupně kupovali třeba díly Harry Potera. Četli je spolu s manželkou, syn samozřejmě čte i jiné knihy. Já sám píšu knížku na internetu. Není ještě dopsaná, ale mám na ni prozatím už řadu ohlasů.“

Marcela Vorlíčková, obec poblíž Českých Budějovic, 16 let, studentka: „Knížky mám moc ráda, čtu hodně, když čas vedle studia dovolí. Do školy dojíždím, takže to je s časem horší. Moje učitelka na základní škole nás učila milovat literaturu. Internet také využívám, ale lehnout si s knížkou na gauč a ponořit se do příběhu, to je něco docela jiného.“

Například na Písecku knihoven neubylo. „Sice byla před nedávnem zrušena obecní knihovna v Orlíku nad Vltavou, ale přibyla zase v Nerestcích, kde se změnil tamní starosta obce,“ konstatovala ředitelka Městské knihovny v Písku Valerie Horálková.

„Pro menší obce, které tak často nemohou dokupovat nové tituly, dobře funguje výměna souboru knih. Tím v menších místech doplňují svůj základní fond,“ dodala Horálková. Podle jejího mínění internet čtenáře neodvádí. Naopak v mnoha případech tím, že lidé, kteří doma internetové připojení nemají, přijdou do knihovny, kde je k dispozici, a to je takto přivede i ke knihám.

V Jihočeském kraji je celkem 647 knihoven, z toho na Českobudějovicku včetně poboček 140 knihoven. K nejstarším patří Šminingerova ve Strakonicích, založená páterem Šminingerem v roce 1843.

Pracovníci knihoven, aby udrželi zájem čtenářů a přivedli další, pořádají různé akce. Besedy, výstavy, soutěže pro děti.

Jako zrovna před pár dny to byla Noc s Andersenem. S knížkami, pohádkami a různými hrami strávilo v celé republice noc v knihovnách kolem dvaceti tisíc dětí.

Ti možná dosud v knihovně zaregistrováni nebyli, možná, že tato akce je k tomu navedla. „V rodině, kde čtou rodiče, nemají děti závažné problémy se čtením,“ tvrdí známý psycholog Václav Mertin. Říká: „Nejlepší je dát dětem osobní příklad a ukázat jim, že číst je veliké dobrodružství.“

Knihovny (počet jednotek, čtenářů)

České Budějovice 1 132 492 18 861
Tábor   117 824 6822
Písek 162 103 4664
Prachatice    95 643 2493
Strakonice   90 000 4500