Zájem žáků odcházejících ze základních škol o pokračování studia na školách středních je každý rok jiný. Školy se snaží nějak upoutat, ale zájem o některé obory jakoby vymíral.

Bez starostí mohou být na gymnáziu. Do dvou tříd po třiceti dětech se jich hlásí pětadevadesát, loni to bylo osmdesát čtyři. Do jedné třídy osmiletého gymnázia chce sedmdesát žáků, loni jich bylo pětapadesát. Nenaplněná je ale třída francouzského gymnázia.

„Uvidíme ještě v druhém kole, ale jinak mě situace těší. Z francouzské třídy mají zřejmě děti strach, ale zájem o klasiku či osmileté studium dokazuje, že se naše škola těší velké důvěře. Ostatně to potvrzuje vysoká úspěšnost našich studentů při přijímání na vysoké školy,“ řekl ředitel Gymnázia Písek Petr Pícha.

Kdysi obléhaná Obchodní akademie je na tom tak akorát. Jak řekl ředitel Zdeněk Šmelhaus, na šedesát volných míst se hlásí šedesát tři zájemci. Loni jich bylo dvaasedmdesát.

Mohou rok počkat

Na davy zájemců může také jen vzpomínat ředitel Lesnických škol František Bušina.

„Loni to ale bylo horší. Letos se přihlásilo pětasedmdesát zájemců o střední školu, takže patnáct je takzvaný převis. Těmto žákům ale nabízíme obor mechanizátora lesní výroby s maturitou, ze kterého mohou třeba po roce zkusit štěstí znovu. Tuto zdánlivou ztrátu roku jim tak vynahradí velmi potřebná praxe, která byla například v minulosti povinná,“ řekl ředitel Bušina.

Nejasno s naplněním mají na růmyslové škole. Do třídy informačních technologií se hlásí o tři studenty více, ale chybí zájem o slaboproudou elektrotechniku.

“Do tří tříd po třiceti studentech se zatím hlásí jen čtyřiasedmdesát žáků. V celém kraji letos chybí osm stovek žáků devátých tříd, a to se zřejmě projevuje i u nás,“ podotkla zástupkyně ředitele Marie Kábová.

Výrazný pokles zájmu zaznamenala Střední zdravotnická škola. Na šedesát volných míst se přihlásilo zatím čtyřicet uchazečů o studium.

„Spoléháme na druhé kolo. Loni jsme měli docela slušný převis, ale práce zdravotních asistentů (dřívějších všeobecných zdravotních sester) ztratila v současnosti na atraktivitě. Střední zdravotnický personál chybí snad všude. Není výjimkou, že mezi našimi maturantkami loví náboráři i z pražských nemocnic,“ řekl zástupce ředitelky František Nečas.

Problémy s naplněním má rovněž Soukromá střední výtvarná škola. Pokud se nepřihlásí další zájemci, otevřou ti letos asi jen jednu třídu.

„Přitom loni se hlásil dvojnásobek dětí, ale školy se stejným zaměřením se otevřely v Bechyni a Třeboni. Jsou to školy státní, a tak není divu, že řadu dětí přetáhly,“ řekla ředitelka Václava Altschmiedová.

Nedobře vypadá současná situace také na Střední zemědělské škole.

K naplnění dvou tříd tu chybí dvaadvacet dětí. „Spoléháme na druhé kolo, děti se mohou hlásit až do konce srpna ,“ informovala ředitelka Zdeňka Hůrská.