Lidé na jihu Čech, potažmo na Písecku, byli před dvěma roky na chvostu žebříčku vývoje platů v rámci republiky. Patrně za tak krátkou dobu se příliš k lepšímu nezměnilo.

Podle údajů statistického úřadu je průměrný hodinový výdělek v Jihočeském kraji v podnikatelské sféře 118,77 koruny za hodinu, přičemž podíl zaměstnanců s podprůměrným výdělkem je 64 procent.

V nepodnikatelské sféře je průměrná hodinová mzda 124,67 koruny a pod průměrem zůstává 54 procent zaměstnanců.

Na úřadu práce

„Úřad práce přesné údaje o výši platů v okrese nezná. Průměrná mzda našich klientů, uchazečů v evidenci, se pohybuje kolem 12 až 13 tisíc korun. Ovšem musíme si uvědomit, že v evidenci jsou lidé, kteří například nebyli spokojeni s výší svého platu v předchozím zaměstnání,“ konstatoval vedoucí oddělení trhu práce Úřadu práce v Písku Jiří Dráb. Výše podpory v nezaměstnanosti činí 4600 korun.

Jedním z velkých zaměstnavatelů v Písku a jeho okolí je společnost Faurecia se třemi závody v písecké průmyslové zóně.

„U nás mzdy vzrostly meziročně o osm procent. I s variabilní složkou činí při nástupu nového pracovníka mzda 13,5 tisíce korun,“ sdělila Deníku personální ředitelka Faurecie Stanislava Stoklasová a upřesnila: „Variabilní složka je odvislá od dodržování pravidel a dosahovaných výsledků pracovního týmu.“ Po zapracování, podle hodnocení zaměstnavatele a pracovního postupu, může mzda vzrůst na 23 tisíc korun měsíčně.

V píseckém závodě společnosti Schneider Electric činila mzda v loňském roce 13 tisíc korun.

„Tento údaj se vztahuje na místo zapracovaného dělníka na lince, u dalších profesí se výše platu poněkud liší. V současné době je před podpisem kolektivní smlouva,“ konstatovala vedoucí personálního oddělení Schneider Electric Andrea Hříbalová. V tomto podniku je v současné době zaměstnáno 850 lidí.

„Prodavačky, i pokladní, nebo administrativní pracovnice v menších firmách, ty mají malé platy. Zdaleka nedosáhnou na průměr, o tom si mohou leda tak zdát,“ komentovala vývoj platů osmačtyřicetiletá Jaroslava Králová. Bydlí na vesnici, do práce dojíždí.

K tomu říká: „Když sečtu náklady, jsou vyšší než třeba v Písku. Z peněz, které donesu do domácnosti, musím odečíst jízdné a nákupy na venkově takto vyjdou o dost víc než třeba ve městě v supermarketu. I když tam také občas, tak jednou za měsíc, dojedeme. Ale na venkově v malých prodejnách je všechno dražší.“

Průměrná měsíční mzda v regionu (v Kč)

Zákonodárci, vedoucí a řídící pracovníci 34 354
Vědečtí a odborní duševní pracovníci 23 683
Techničtí (zdrav., pedag.) pracovníci 22 934
Nižší administrativní pracovníci 17 603
Provozní pracovníci ve službách a obchodu 14 179
Dělníci v zemědělství, lesnictví a rybářství 14 466
Řemeslníci, výrobci a zpracovatelé 17 588
Obsluha strojů a zařízení19 042
Pomocní a nekvalifikovaní pracovníci 11 026