V plné zodpovědnosti obce je péče o zvíře, nalezené v jejím katastru. Může to být pes, ale třeba i kůň nebo exotický had. Podle zákona se jedná o nalezenou věc. O tom, co tenhle zákon znamená, se přesvědčila starostka z Vrcovic Markéta Nepodalová. Té přivedli lidé bezprizorního psa.

„Starosta by měl k odchytu zavolat specializovanou firmu. Nemůže žádat o pomoc městské strážníky, protože ti nesmí za hranice města. Policie může zasáhnout pouze tehdy, pokud je majitel zvířete znám nebo když jsou ohroženi lidé nebo majetek,“ řekla Nepodalová.

Podle našeho zjištění ale firma, která se odchytem zvířat zabývá, v kraji neexistuje. Poslední šancí je tedy zavolat profesionální hasiče. Ti sice odchytávají roje včel nebo odstraňují sršně, ale na odchyt jiných živočichů nikoho vyškoleného také nemají.

„Nemáme ani odchytovou tyč s okem na psy, natož nějaké vybavení na větší zvířata. Volajícímu samozřejmě neodmítneme pomoc, ale jen v rámci našich technických možností,“ řekl operační důstojník Hasičského záchranného sboru v Písku Jiří Khun.

„Nejčastějším případem volně pobíhajícího zvířete je pes. Pokud ho někdo odchytí, je jeho povinností umístit ho do útulku, v současnosti tedy do Strakonic,“ uvedla okresní policejní mluvčí Hana Moltašová.

Zde bude ale obec ze svého rozpočtu pobyt platit, a to výrazně vyšší částku za den než třeba Písek, který je spoluprovozovatelem. Pro malou obec to může při delším pobytu psa v útulku znamenat pořádný zásah do jejího rozpočtu.

Jediné zařízení, kde se neplatí, je Záchranná stanice živočichů Makov. Tam ale patří úplně jiná zvířátka. V plné zodpovědnosti obce je péče o zvíře, nalezené v jejím katastru. Může to být pes, ale třeba i kůň nebo exotický had. Podle zákona se jedná o nalezenou věc.