Graffiti nejsou na Písecku zcela určitě v popředí trestné činnosti. Čas od času se objeví na některých odlehlých místech, kde tvůrci kreseb nezpůsobí žádné výraznější škody.

Pokud ale někdo „zmaluje novou fasádu, nebo si vybere pro svoje pochybné výtvarné vlohy historický objekt nebo třeba sochu na Kamenném mostě, pak může jít škoda až do desítek tisíc korun.

V případě, že škoda přesáhne pět tisíc korun, jedná se o trestný čin poškozování cizí věci. Tam hrozí pachateli až nepodmíněný trest.

„Policie České republiky řeší tyto případy převážně v Protivíně, konkrétně na místním nádraží. Tady totiž zůstávají přes noc některé vagony, jak osobní, tak nákladní a odtud je poškození nastříkáním barvou hlášeno drážními pracovníky,“ uvedla okresní policejní mluvčí Hana Moltašová. Dopadnout ale v tomto případě samozvaného výtvarníka, je nesmírně složité. Vagony, které se tu zastaví, totiž předtím často procestují desítky jiných stanic a v kterémkoli takovém místě mohlo k pomalování dojít. Vyšetřuje to ale policejní oddělení v místě, kde byl čin nahlášen.

V praxi to pak znamená zjišťovat přesnou trasu vagonu, množství zastávek a také dobu, kterou ten který vagon kde stál a kde tedy mohl ke své „výzdobě“ přijít. Kontaktují proto kolegy na trase vozu a musí udělat spoustu dalších úkonů.

V samotném Písku pak velmi účinně přispívá k zásahům proti vandalům kamerový systém městské policie a samotní strážníci už několikrát úspěšně zasahovali.

„Podle mne tato činnost oproti dřívější době klesla nejméně na polovinu. Zdá se, že teenageři si vybrali jiný druh zábavy a vytvářet graffiti, to už je přešlo. Ta éra je asi pryč,“ myslí si majitel drogerie v Písku Vlastimil Šebesta.

Jak konstatoval, v jeho písecké prodejně speciální spreje nenakupují. „Ani je nemáme. Ten, kdo opravdu tvoří graffiti, už nevystačí s obyčejným sprejem, ale vybírá si k tomu speciální s tryskami na jemnější rozptýlení barvy. To už je vlastně opravdu tak trochu umění,“ poznamenal Vlastimil Šebesta. Jen jeden obyčejný sprej stojí kolem stovky, takže tahle zábava, pokud by někdo tvořil podle pravidel, přijde na docela slušné peníze.

Graffiti je druh výtvarného projevu spočívající ve vytvoření výtvarného díla pomocí sprejových barev. Protože je však většinou vytvářeno nelegálně (například na domech, památkách, dopravních prostředcích apod.), jde o závažnou formu vandalismu, která je v České republice trestným činem. Samotný termín graffiti je vzdáleně spřízněný s pojmem sgrafito, oba vychází z původního řeckého slovesa γ(grafein - psát).

Autoři:

Pavel Hubka

Zlata Měchurová