Technické muzeum v Elektrárně královského města Písku získalo nový exponát. Jedná se o jednu a půl tuny těžkou Francisovu turbínu, která má průměr 1,5 metru a výšku 83 centimetrů.

„Předtím sloužila s ještě další stejnou turbínou ve mlýně v Katovicích na Strakonicku,“ uvedl správce elektrárny Marek Anděl. (Tato technická památka z roku 1888 je nejstarší památkou svého druhu v Čechách a právě letos oslaví 120. výročí. V Písku navíc o rok dříve v roce 1887 jako v prvním městě v Čechách zavedl František Křižík stálé veřejné elektrické osvětlení.)

„Protože mám i tu druhou turbínu, chtěl bych oslovit město Písek a navrhnout její umístění u Kamenného mostu. Samozřejmě po dohodě s panem architektem Lapkou, který by pro ni našel vhodné umístění,“ doplnil Anděl.

Druhá turbína by podle Anděla mohla být jako plastika s poutačem, který by návštěvníky směroval k elektrárně.

„Francisovu turbínu transportovala do písecké elektrárny firma pana Křižana. Turbínu jsme nejdříve naložili, odvezli vypískovat do Všemyslic, protože tam byly obrovské vrstvy rezu, a ručně by se nedaly odstranit. Odtud už vyčištěnou jsme ji dopravili do Písku,“ upřesnil Anděl.

Turbína je nafocena i zespodu, a tak si turisté budou moci na fotografiích prohlédnout i její prstenec s lopatkami.

„Francisova turbína může být jako nové lákadlo elektrárny pro tuto sezonu. Tímto exponátem to nekončí, ale teprve začíná,“ dodal Anděl.
Oříškem provozovatele elektrárny teď bude dostat půldruhé tuny vážící kolos po úzkých schodech dolů do třetí místnosti expozice, která je zaměřena na výrobu stejnosměrného proudu.

„Technologicky to možné je, kus hřídele jsme už kvůli úzkému přístupu museli uříznout. Náročné to bude ale finančně, protože se bavíme v řádech několika desítkách tisíc korun. Turbína se musí nejdřív zabednit a pak složitě přes systém pák a kladek spustit po schodech dolů,“ dodal provozovatel elektrárny.