Desítky aut musí nechat odtáhnout městská policie. „Je to v případech, kdy řidič neoprávněně parkuje na místě vyhrazeném pro tělesně postižené, nebo jeho auto překáží silničnímu provozu,“ informoval velitel Městské policie v Písku Jan Liška.

O odtažení vozidla může požádat také vlastník komunikace, tedy město. Ale jen ve výjimečných případech a ve veřejném zájmu. To může být například při blokovémn čištění komunikací.

Neukázněný řidič zaplatí za odtah 700 korun a 100 korun za každý den uskladnění auta. „Protože řidič zároveň spáchal přestupek, je mu uložena pokuta, která může být až do výše 2000 korun,“ doplnil velitel strážníků Jan Liška.

Dosavadní zkušenosti městské policie ukazují, že odtahová služba funguje jako prevence. Aut parkujících na zakázaných místech ubylo. Písek v současné době řeší problém, kdo bude auta odtahovat. Firma, se kterou mělo město smlouvu, ji vypověděla. „Důvody byly ekonomické. Provozovat tuto službu se nevyplatí. Speciální automobil na šetrný odtah stojí 700 tisíc korun. Vystavujeme se i nebezpečí stížností ze strany řidičů, že jsme jim auto poškodili,“ uvedl majitel píseckého autoservisu Karel Frolík.

Smlouva s městem již skončila, ale v naléhavých případech firma pomůže tak, jako tomu bylo s odtahem auta překážejícího nedaleko restaurace U Studánky.

Město nejprve zvažovalo, že budou odtahovou službu provozovat městské služby. Nakonec bylo vypsáno výběrové řízení. Jednou z podmínek je, že nový provozovatel musí parkovat odtažená auta ve svém areálu.

Bylo tomu tak i dosud. Pokud si auto nikdo nevyzvedl, bylo umístěno v městském areálu v Sedláčkově ulici. Pokud se o vozidlo nikdo nepříhlásí a nedá se zjistit majitel, město auto prodá v dražbě.

„Vím, že mnozí řidiči na odtahovku nadávají. Já si však neumím představit, že by ji město zrušilo. Bydlím v Žižkově ulici a téměř denně mám vjezd do domu zatarasený autem,“ podělila se o své zkušenosti jedna z obyvatelek Písku.

Žádost o změnu

S uskladněním odtažených vozidel a vraků má v Písku problémy i Policie ČR. Získala prostory ve dvorním traktu objektu v Tyršově ulici. Podle názoru dopravních policistů je však vjezd pro sedm metrů dlouhé odtahové vozidlo nedostatečný. Policie proto požádala vlastníka komunikace, kterým je město Písek, o změnu dopravního značení. U radních však neuspěla ani s opakovanou žádostí.

„Změna dopravního značení by znamenala snížení počtu parkovacích míst v Tyršově ulici. To by zhoršilo už beztak napjatou situaci v parkování v centru města a jeho bezprostředním okolí,“ uvedla místostarostka Eva Veselá.

Navíc radní se domnívají, že takový způsob užívání nemovitosti do centra města nepatří, a proto není důvod pro něj vytvářet podmínky na úkor veřejného parkování.

„Budeme se snažit najít pro potřeby policie městský objekt, který bychom směnili za ten v Tyršově ulici,“ dodala místostarostka Veselá.