České dráhy změnily od pondělí 3. března jízdní řády. Jak se nová úprava dotkla cestujících na Písecku?

„U nás se změna týká pouze jednoho spoje, a to prvního ranního vlaku s původním odjezdem z Písku do Tábora v 5.32 hodin. Nyní odjíždí z Písku o čtyři minuty dříve. Vynutilo si to lepší napojení vlaků v Milevsku,“ uvedl včera přednosta stanice Písek Jiří Zdeněk.

„Kvůli zásadním koridorovým rekonstrukcím dochází k omezení jízdy některých dálkových vlaků mezi Prahou a Moravou. V Jihočeském kraji jsou změny jen čtyři. Díky dobré spolupráci s krajským úřadem se tady změna obešla bez jakékoli redukce spojů a dochází pouze k minutovým posunům u ranních vlaků,“ upřesnil minimální úpravu jízdních řádů na jihu Čech tiskový mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

Ještě před koncem tohoto roku ale České dráhy začnou realizovat projekt, který zásadnějším způsobem změní dosavadní systém.

„V rámci projektu Správy železniční dopravní cesty Racionalizace trati 715 Písek – Zdice, která začne v listopadu 2008 a bude dokončena na jaře 2009, bude změněn režim řízení trati 200 Písek -– Zdice,“ sdělil Deníku Petr Pošta z tiskového oddělení Českých drah.

Trať bude nově řízena dálkově ze stanice Březnice. V souvislosti s tím nastane změna režimu ve stanicích Čížová, Vráž u Písku, Čimelice a Mirovice (v obvodu uzlové železniční stanice Strakonice) a Tochovice, Milín, Bratkovice, Jince a Lochovice (v obvodu uzlové železniční stanice Beroun).

Jak doplnil Petr Pošta, personální změny se budou týkat zhruba osmi desítek zaměstnanců ČD v obvodu obou zmiňovaných uzlových železničních stanic. Těmto pracovníkům bude nabídnuta alternativní profese, například dozorčí výhybek, dispečeři a podobně.

Jiných tratí na Písecku se obdobné změny netýkají.

„Vlakem jezdím docela pravidelně už dost dlouho. Je to pro mne příjemnější než autobus, člověk má větší pohodlí. Se službami jsem celkem spokojen, jen se mi zdá, že cena jízdného je po zdražení dost vysoká. Někoho, například mého bývalého kolegu, to odradilo a začal cestovat výhradně autem,“ poznamenal jeden z cestujících Karel Kopřiva.