VYBRAT REGION
Zavřít mapu

NOVÉ INFORMACE: Orkán Emma na Písecku

Písek -Čerstvé zprávy o situaci po vichřicive městech a obcích na Písecku.

2.3.2008
SDÍLEJ:

Odlomená větev letitého kaštanu na návsi ve Vráži způsobila výpadek elektřiny v celé obci na více než 24 hodin. Foto: Deník/Zbyněk Konvička

Za sobotu 1. 3. zasahovali hasiči u 306 událostí. Nejvíce zasaženo bylo Jindřichohradecko – 68, následovalo Českobudějovicko – 61, pak Táborsko – 48, Písecko – 39, Strakonicko – 33, Prachaticko – 29 a Českokrumlovsko – 28 zásahů.

Za neděli 2. 3. do 12 hodin je ve statistikách zaznamenáno zatím 32 zásahů. Opět nejčastěji vyjížděly jednotky hasičů územního odboru Jindřichův Hradec a České Budějovice. Ve všech případech se jednalo pouze o popadané stromy či uvolněné plechy na střechách budov.

Na odklízení následků se podílelo a v současné době stále ještě podílí více než 100 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů HZS Jihočeského kraje.

Jak to vypadalov obcích na Písecku?

V řadě obcí nešel proud i více než 24 hodin. Například ve Vráži, kde způsobila zkrat elektrického vedení padlá větev kaštanu. Proud zde byl obnoven až ve 12 hodin v neděli. Emma zpustošila a polámala mnoho stromů i v zámeckém parku lázeňského sanatoria.

„U nás nejde elektřina stále u tří bytovek a asi dvanácti domů. Na linku E–ONu byl zpočátku problém se vůbec dovolat. Hlášené to už ale mají, tak zatím čekáme,“ sdělil v neděli odpoledne Jiří Štrajt, starosta Orlíku nad Vltavou.

„Ve městě nešla elektřina v sobotu asi do půl páté. Z větších škod víme o stromu, který spadl na střídačky u fotbalového hřiště. Většinou u nás byly spíše škody na střechách domů,“ informoval starosta Mirotic Milan Brunclík.

V Protivíně měli za sobotu zdejší hasiči na sedm výjezdů. „Nejnebezpečnější úsek byl mezi Protivínem a Zábořím, kde jsou ze silnice již stromy odklizené, ale je to stále nebezpečné místo, kde může kdykoliv spadnout větev nebo strom,“ řekl krizový pracovník Jan Jelínek z Protivína.

Bez elektřiny se ocitli lidé i ze Záhoří, především Horní Záhoří a Jamný. Někde byly v sobotu výpadky až do 21 hodin. „Naši hasiči odvedli kus práce. Nejdřív odstraňovali popadané stromy z Jamného do Jamenských pazderen a uvolňovali strom z kolejí pro vlak od Tábora. V něm pak jeli až do Písku, kdyby bylo potřeba ještě někde zasahovat,“ řekl starosta Záhoří František Valvoda.

Cukava bez vody

Popadané stromy, dopravní značky, ulámané větve, shozené tašky ze střech. Stejně to po sobotní vichřici vypadalo i v Milevsku. Pád stromu v parku Bažantnice poničil sochu na můstku u kláštera, další strom pobořil hřbitovní zeď. V nedalekém kynologickém klubu vichřice poškodila kotce pro psy. “Včera výpadek elektřiny způsobil, že na Cukavě nešla voda. Poslali jsme tam cisternu,“ sdělil milevský starosta Zdeněk Herout.

V sobotu i včera ráno vyjížděla zásahová jednotka sboru dobrovolných hasičů Albrechtice nad Vltavou k odstraňování zejména padlých stromů přes silnice. Popadané byly stromy na vozovce směrem na Týn nad Vltavou, Temelín i na Chřešťovice. „U silnice pod Újezdem srazil vítr autobusovou zastávku, zdeformoval a odmrštil ji také na silnici,“ vylíčil zásah velitel albrechtických hasičů Petr Sidum.

Situace po orkánu v Jihočeském kraji

Naprostou většinu zásahů tvořilo odstraňování spadlých stromů ze silnic a železnic. Jednotky hasičů vyjížděly dále k zajištění uvolněných částí střech či plechů na střechách, např. na Základní škole v Dačicích, v ulici Ant. Staška v Českých Budějovicích, na kabinách na fotbalovém hřišti v Šumavských Hošticích, na budově bývalého Otavanu v Třeboni či na benzínové stanici Robinoil v ulici M. Horákové v Českých Budějovicích. Ve dvou případech hasiči likvidovali požár stromů, které spadly na dráty elektrického vedení.

V obci Velechvín na Českobudějovicku spadl v 11:06 hodin strom na střechu kravína. Jednotka dobrovolných hasičů obce Lišov ve spolupráci s profesionálními hasiči ze stanice České Budějovice musela nejprve z výkrmy vyvést mladý skot a pak teprve začít s odklízením spadlé střechy. Podobný zásah pak provedli v 11:27 hodin dobrovolní hasiči obce Nová Včelnice v obci Dívčí Kopy, kde spadla střecha stodoly na ovčín.

Co se zraněných týče, není zaznamenáno žádné úmrtí osob, pouze u jedné událostí, kdy půl osmé večer spadl strom na osobní automobil v Jindřichově Hradci – části obce Otín, byla zraněna jedna žena. Dále pak máme nahlášeno jednoho lehce zraněného dobrovolného hasiče jednotky SDH obce Volenice.

Na pojišťovny lidé hlásí prvnípojistné události

Česká pojišťovna očekává po vichřici Ema kolem pěti tisíc pojistných událostí za více než sto milionů korun. Nejvíce byly podle prvních odhadů ČP zasaženi klienti v západních Čechách, jenom z Plzeňského kraje se očekává zhruba dva a půl tisíce škod. Hodně telefonátů přicházelo také z jižních, východních a středních Čech a ze severní Moravy.

Během víkendu volalo na linku 841 114 114 zhruba desetkrát více klientů. Už v sobotuoperátoři ČP přijali kolem 700 pojistných událostí, v neděli dopoledne pak v Klientském centru ČP zaznamenali dalších 600 případů,do večera tohle čísloještě bezpochyby vzroste. Největší nápor se očekáváv pondělí dopoledne, proto také pojišťovnaposiluje počty operátorů, kterých už je nyní více než 300.

Škody na pojišťovnu hlásíjak majitelé domů a automobilů, tak i velké společnosti. Jde hlavně o zničené střechy, krovy a okapy, ale také stožáry a rozbitá okna.

Nejvíce případů očekává ČP na Písecku (až 200), dále na Jindřichohradecku (150) a Českobudějovicku (cca 150), Táborsku (100), Prachaticku (100) a Strakonicku (80).

Hydrologická situace v neděli v 10 hodin dopoledne:

V průběhu noci docházelo k postupnému uklidňování povodňové situace. Nahorních tocích docházelo k rychlým poklesům hladin, které se vrátily pod úrovně SPA. Vlivem dotoku došo ještě ke vzestupům na dolních částech postižených toků, avšak dle předpokladů nejvýše s dosažením 1. Stupně povodňové aktivity. Aktuálně dochází ke vzestupům pouze na středním a dolním Labi, na dolní Berounce a na dolním toku Moravy.

Na Otavě v Písku byl v neděli ráno vyhlášen 1. stupeň povodňové aktivity - stav bdělosti. Vodní stav byl256 cm a průtok 146 metrů krychlových za sekundu.

(zdroj: ČHMÚ)

Autor: Zbyněk Konvička

2.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Správci objektů 18 000 Kč

Správci objektů ÚDRŽBÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Drhovle, Vlastnosti volného místa, Směnnost: Ranní směna od 06.00 do 14.30 hodin, Pracovní úvazek: Plný, Pracovněprávní vztah: Pracovní poměr , Minimální stupeň vzdělání: výuční list, Platové rozpětí: od 18.000 - Kč, Pracovní poměr: na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení. Po uplynutí zkušební doby přiznání osobního ohodnocení, zaměstnanecké benefity, týden dovolené navíc a závodní stravování s příspěvkem zaměstnavatele., Poznámka k volnému místu, Nástup IHNED nebo dle dohody,řidičský průkaz sk. B a ochota jezdit, bezúhonnost, flexibilita, zdravotní způsobilost, spolehlivost, samostatnost , , Písemné žádosti na e-mail: personalni@dps-svetlo.cz nebo na adresu Domov pro seniory Světlo, Drhovle 44, 397 01 Písek, Informace: Ing. Marcela Benschová: tel.: 380 425 865. Pracoviště: Domov pro seniory světlo, 397 01 Písek 1. Informace: Marcela Benschová, +420 380 425 865.

Gastronomie - Pomocná kuchařka 15 000 Kč

Jsme jednou z největších společností v České republice zajišťující závodní stravování. Pro náš stravovací provoz u klienta v Písku hledáme vhodného kandidáta/ku na tuto pozici: pomocná kuchařka. Vaší prací bude regenerace již uvařených jídel a jejich vydávání.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 17 500 Kč

Odborní pracovníci v oblasti sociální práce PRACOVNÍK/ICE S DĚTMI PŘEDŠKOLNÍHO A ŠKOLNÍHO VĚKU. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zaměstnání na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení. Možný nižší úvazek., Místo výkonu práce: Purkratice nebo Svatoplukova, Náplň práce: práce s dětmi předškolního věku: příprava na vstup do školy, volnočasové aktivity; práce s, dětmi školního věku: doučování, volnočasové aktivity; děti pocházejí ze sociálně vyloučených rodin, Kurz pracovníka v sociálních službách výhodou., Nabízíme: 5 týdnů dovolené, stravenky, Průběh výběrového řízení: Zájemce o pracovní pozici zašle životopis na adresu pisek@nadeje.cz, nejpozději. Na základě posouzení životopisu budou vybraní uchazeči pozváni na ústní, pohovor, Informace podává: Hana Šefránková, e-mail: vednab.pisek@nadeje.cz. Pracoviště: Naděje - pracoviště purkratice, Ke Statku, č.p. 1, 397 01 Písek 1. Informace: Hana Šefránková, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 16 000 Kč

Obsluha ostatních manipulačních zařízení (kromě obsluhy vysokozdvižných vozíků) MANIPULAČNÍ DĚLNÍK (OBSLUHA POMOCNÝCH MANIPULAČNÍCH STROJŮ). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: ciz, Bližší specifikace práce: , Obsluha pomocných manipulačních strojů (kromě vysokozdvižných vozíků) při manipulaci s živou drůbeží. Vzhledem k charakteru práce je pracovní pozice vhodnější pro muže. , Pracovní doba: práce v nočních a ranních hodinách dle harmonogramu svozových aut apod. , Nabízíme:, závodní stravování, dovolená nad rámec stanovený zákoníkem práce, příspěvek na dopravu, příspěvek na penzijní připojištění, požitky na základě zaměstnaneckého fondu, zvýhodněné volnočasové aktivity a další benefity v souladu s vnitřními předpisy zaměstnavatele., , První kontakt: Monika Bílá tel.: 383 838 527 (pondělí až pátek 6:00-14:30 hod.), email: monika.bila@voddrubez.cz nebo osobně na uvedené adrese.. Pracoviště: Vodňanská drůbež, a.s. - závod mirovice, Zámostí, č.p. 272, 398 06 Mirovice. Informace: Monika Bílá, +420 383 838 527 724 037 701.


Ilustrační foto

V píseckém pietním parku řádil vandal

Adéla Záhorová.

Adéla Záhorová byla devátá na světě

Z mostu udělali parket.

V taneční parket se o víkendu proměnil železný most v Týně nad Vltavou. Latinskoamerické tance zde předvedli zkušení lektoři z českobudějovické taneční školy Salsa Escuela.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Kam za kulturou a zábavou na Písecku 17. a 18. července

Nepozorní strojvedoucí: počet projetí Stůj stoupl za pololetí o třetinu.

Jižní Čechy – Česká železnice zažívá letos kromě nárůstu počtu cestujících také výrazný skok v počtu chyb strojvedoucích. Počet nedovolených jízd letos míří k rekordu. A k počtu lidí zraněných při takových nehodách přispěla i nedávná srážka vlaků u Křemže.

Chci znovu kandidovat na prezidenta, oznámil Trump před jednáním s Putinem

Washington – Klíčová schůzka prezidenta USA Donalda Trumpa s lídrem Ruské federace Vladimirem Putinem přišla v okamžiku, kdy rozporuplné výroky hlavy Spojených států opět plní hlavní stránky světových médií.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT