VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Aktualizováno: Písečtí se v dobrém světle neukázali. Zraněné dívce nepomohli

Písek - Písecký deník se zapojil do celostátního testu, jak by lidé pomohli zraněnému.

1.3.2008 2
SDÍLEJ:

Snímek vystihuje neochotu lidí pomoci někomu v nouzi. Po píseckém nábřeží prošlo kolem figurantky během necelé hodiny nejméně šedesát lidí. Někdo se podíval nebo ohlédl, ale nikdo nepomohl. Jediné záchrany by se dívka dočkala až po třičtvrtě hodiny. Foto: Deník/ Pavel Hubka


Osmnáctiletá Hanka prochází Palackého sady. Přepadne ji náhlá nevolnost, usedne na lavičku, omdlévá. Pomůže jí někdo z kolemjdoucích?
I Písecký deník se připojil k celostátnímu testu, který má za úkol zjistit, jak jsou lidé všímaví ke svému okolí, zda jsou ochotni pomoci druhým v nouzi, v případě úrazu. A zda také znají zásady první pomoci.

O akci, kterou jsme připravili ve spolupráci s dobře vyškolenými záchranáři Českého červeného kříže, je informována záchranná služba a městská policie. Je 13.45 hodin. Sonda do všímavosti lidí začíná.

"Strach" lidí?

„Všimla jsem si ležící dívky, ale myslela jsem, že spí. Také jsem pomyslela, že by to mohl být někdo opilý. Z toho bych měla strach, mohl by být nebezpečný. Přece jen mám s sebou malé dítě…,“ říká asi sedmdesátiletá paní.

Po chodníku opodál sem a tam projíždí mladá maminka s kočárkem. Naši figurantku musí vidět. Ale nereaguje, nezajímá ji. Napříč parkem v tu chvíli procházejí také dva mladíci. Odhadujeme věk asi osmnáct let. „Mezi sebou utrousí: „Hele, támhle je někdo zfetovanej!“ Pokračují v chůzi bez zastavení.
V parku v tu chvíli je jak vymeteno. Přesouváme se tedy o kousek dál, na nábřeží. Tudy chodí hodně lidí, tady má naše zraněná dívka více šancí. Hned první ženu středního věku, která projde také bez zaváhání kolem naší figurantky, zastavujeme a ptáme se: Nevšimla jste si ležící dívky? Proč byste nepomohla? – „Ono je to dvousečné.“ Víc nemá chuť vysvětlovat.

Lhostejnost Písečáků

Dále kolem přecházejí lidé. Nikdo z nich se nezastaví. Asi pětašedesátileté paní se ptáme na to stejné. Proč nepomohla. Zdálo se jí, že by to mohla být nějaká Asiatka a ona se bála poskytnout jí pomoc, i když na to pomyslela, zdůvodňuje svoji nevšímavost. „Bála jsem se, že by mne pak také třeba mohla nějak napadnout,“ dodává paní a jde dál k centru města. Kolem projíždí na kole učitel z jedné písecké střední školy. Ten určitě zastaví, říkáme si. Omyl. Ani od něj by se člověk v nouzi pomoci nedočkal. Jak asi vychovává svoje žáky!?


Přicházejí dva postarší manželé. Také nic. Muž to komentuje tak, že tady jsou na leccos zvyklí, tak jim to nepřipadalo jako něco mimořádného. „Třeba by tu mohla taky spát,“ ještě dodává muž.

Hanka, naše figurantka se tedy pomoci zatím nedočkala. Zkoušíme třetí stanoviště.

Naše figurantka, Hana Tučková ze záchranného týmu místního Českého červeného kříže, se při našem testu pomoci dočkala až v samotném závěru. Kolem ní, když ležela „v bezvědomí“ na lavičce, prošlo na šest desítek lidí.

Někdo se jen podíval, někdo dělal, že nic nevidí. Jak jsme se po skončení akce dozvěděli, jen jedna osoba zavolala na městskou policii a oznámila podezřelou situaci.

K dívce, která na třetím místě našeho testu ležela „v bezvědomí na lavičce v Palackého sedech, přišel dvaapadesátiletý Peter ze Slovenska. „Prostě mi to nepasovalo,“ říká. „Sem tu v Písku asi mesiac, robím v Dobešicích. A toto se mi nepozdávalo. Myslel jsem si, že by to bylo aj to, čo v Bratislave? Že by bola zfetovaná? Tak som se šel přesvedčiť,“ vysvětlil Petr. Jak dodal, určitě by po ověření situace přivolal pomoc zdravotníků. Náš test tedy v Písku nedopadl nejlépe. Pokud by se komukoli z nás přitížilo, byl zraněn nebo někde na lavičce omdlel, nikdo mu nepomůže.

Instruktor ČČK

Jak to vidí Lukáš Nebes, instruktor první pomoci ČČK, který byl spolu s Hankou Tučkovou a pomocníkem Jiřím Zemanem přítomen celému hodinovému testu?

„Velmi častou výmluvou osob v naší anketě byl argument o případném napadení. Když vezmeme v potaz naši figurantku, tedy osobu 18 let starou a vážící necelých 50 kilogramů, je to směšné. Není většího hrdinství, než z bezpečné vzdálenosti přivolat pomoc po telefonu.

Dále se dost lidí bojí krvácení. Nebo to je alespoň jejich argument, a to i přesto, že do dnešního dne se nikdo při poskytování první pomoci nenakazil žádnou infekční chorobou. V lékárničkách, které jsou ve všech autech, na všech pracovištích i ve veřejných budovách, jsou pak ochranné vyšetřovací rukavice,“ vysvětluje Lukáš Nebes.

Jak dodává, další častou výmluvou při neposkytnutí pomoci je rovněž případné poranění páteře a strach z jejího poškození. „Jenže v první pomoci jde především o základní životní funkce. A k čemu bude zraněnému, že jsme mu nepohnuli s páteří, když nedýchá a nedožije se příjezdu záchranné služby? Základem je šetrné zacházení s postiženým, rozvážnost a v případě nejasností porada s dispečerem na záchrance,“ radí Lukáš.

Svůj posudek testu Deníku uzavřel: „Je dobré si uvědomit, že i náš život může jednou záviset na lidech, kteří prochází kolem nás. Pokud bych se řídil naší anketou a lhostejností občanů města, pomáhej nám bůh.“

Že jsou jeho slova pravdivá, potvrdila také anketa se dvěma otázkami: Jak pomůžete člověku v bezvědomí, nebo s tepenným krvácením? “Asi bych nedokázala pomoci vůbec. Jak vidím krev omdlím a u toho v bezvědomí bych nepoznala, zda není mrtvý. Kdyby tak vypadal, asi bych sebou sekla vedle něho, řekla jedna třicetiletá maminka. Nebyla sama. Z desítky dotázaných by možná pomohli jen čtyři.

Autoři:

Zlata Měchurová

Pavel Hubka

Autor: Zlatoslava Měchurová

1.3.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 100 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti ambulantních a terénních služeb a pečovatelé v oblasti domácí péče PRACOVNÍK/CE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH - PEČOVATEL/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE (počet odpracovaných hodin týdně dle dohody), Podrobnosti k rozsahu vykonávané práce:, 1) Práce o sobotách a nedělích dle dohody v minimálním rozsahu 7 hodin týdně (možné i 1x za 14 dní), v maximálním rozsahu 30 hodin týdně)., , Vzdělání, znalosti, zkušenosti, 1) řidičský průkaz "B" - aktivní řidič , 2) kurz Pracovníka v sociálních službách výhodou, , Popis služby a jejího provozu, 1) pečovatelská služba je poskytována v domácím prostředí klientů, zahrnuje péči o seniory, zdravotně postižené a nemocné osoby (pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, pomoc při osobní hygieně, poskytnutí stravy, zajištění chodu domácnosti a zprostředkování kontaktu se společenským prostředím),, 2) provozní doba služby je od 7:30 do 22:00 každý den v týdnu,, 3) pečovatelky se střídají v dopoledním (7:30 - 15:00) a odpoledním (14:30 - 22:00) provozu. Odpolední provoz připadne na pečovatelku cca 1x za 4 týdny. Pracovní den činí 7 pracovních hodin. 1x za 14 dní pečovatelka vykonává práci o víkendu (sobota nebo neděle, dopolední nebo odpolední provoz)., 4) Služební vozidlo., , Schopnosti a dovednosti, 1) předpoklady pro práci s lidmi, dobré komunikační dovednosti, 2) schopnost samostatné i týmové práce, 3) spolehlivost, zodpovědnost;, 4) fyzická zdatnost - práce i s těžce zdravotně postiženými osobami a imobilními klienty, , Postup výběrového řízení, 1) Telefonické kontaktování personální pracovnice: Mgr. Hana Zemanová, 731 598 968 a dohodnutí dalšího postupu v době od 8:00 do 12:00 hod. (pondělí - pátek). Pracoviště: Oblastní charita písek, Bakaláře, č.p. 43, 397 01 Písek 1. Informace: Hana Zemanová, +420 731 598 968.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 80 Kč

Prodavači stavebnin a příbuzného materiálu PRODEJ STAVEBNÍCH HMOT (SYPKÝCH MATERIÁLŮ). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE (po dohodě možnost zaměstnání i na pracovní poměr), - jedná se o fyzicky nenáročnou práci vhodnou i pro seniory nebo studenty, - zaměstnání na dobu určitou s možností prodloužení, - pracoviště Písek - Nádraží (vedle OD Tesco), - pracovní doba - 1 směna 7:00 - 15:30 hod., - prodej sypkých stavebních materiálů, Kontakt: Petr Vavřík , tel.: 727 880 140, e-mail: symatrans@seznam.cz. Pracoviště: Ing. marie junková - symatrans, U Nádraží, 397 01 Písek 1. Informace: Petr Vavřík, +420 727 880 140.

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Seřizovač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Popis pracovní pozice, * seřizování automatických lisů , * obsluha automatických lisů , * najíždění nové výroby, , Požadujeme, * praxe se seřizováním automatických lisů VÝHODOU (uchazeče s předpoklady zaškolíme) , * vyučení v oboru mechanik-seřizovač VÝHODOU , * práce na 3 směny , * znalost technické dokumentace. Pracoviště: Interplex precision engineering czech republic s.r.o., Za Pazdernou, č.p. 1531, 397 01 Písek 1. Informace: Jana Hanesová, +420 382 474 022.

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci výrobků a zařízení OPERÁTOR/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce v elektrotechnické výrobě., Pracovní doba: 1 směna 6:00-14:30 hod. nebo 7:00 - 15:30 hod. , Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení., Nástupní mzda 15.000,- Kč., Vyučení nebo praxe v elektrotechnické výrobě výhodou. , Vzhledem k charakteru práce jsou pracovní místa vhodnější pro ženy., Nabízíme: stravenky, dovolenou navíc (5dní), , První kontakt na tel. 382 215 415 - domluvit si schůzku; e-mail: lukes@cz.pikatron.de.. Pracoviště: Pikatron cz s.r.o.., Dukelská, č.p. 423, 397 01 Písek 1. Informace: Jiří Lukeš, +420 382 215 415,777 710 420.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Manželé Šídlovi z Vodňan sbírají panenky a kočárky. Na jejich výstavě najdete i jiné hračky nebo kolíbky. Třeba tu, v níž byly kolíbány  čtyři generace dětí Šídlových.
11

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Manželé doma shromažďují pět set panenek

Dynamo hostilo Baník Sokolov.
16

Dynamo už zase umí vítězit

U Blažejovic zemřel motorkář

Prachaticko - Tragicky skončil střet motorky s osobním autem v neděli odpoledne u Blažejovic.

Léto za dveřmi a s ním pohoda a žízeň

Jižní Čechy - Téměř letní počasí zaplnilo předzahrádky, na stolech se začínají vedle piva objevovat i nejrůznější alkoholické míchané nápoje a do večerních hodin posedávají známí i přátelé i na domácích teráskách a zahradách.

Divadélko bez opony se představí v domě kultury se hrou Ať žijí duchové

Milevsko – Na čtvrtek 26. dubna se mohou těšit příznivci dětského divadla.

Spolužáci mi občas říkají Robocop

Jindřichův Hradec – „Ty jsi tak trochu jako Robocop, ne?“ ptali se prý spolužáci Jonáše Kešnara ve chvíli, kdy se jim ukázal se svou novou elektronickou protézou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT