Osmnáctiletá Hanka prochází Palackého sady. Přepadne ji náhlá nevolnost, usedne na lavičku, omdlévá. Pomůže jí někdo z kolemjdoucích?
I Písecký deník se připojil k celostátnímu testu, který má za úkol zjistit, jak jsou lidé všímaví ke svému okolí, zda jsou ochotni pomoci druhým v nouzi, v případě úrazu. A zda také znají zásady první pomoci.

O akci, kterou jsme připravili ve spolupráci s dobře vyškolenými záchranáři Českého červeného kříže, je informována záchranná služba a městská policie. Je 13.45 hodin. Sonda do všímavosti lidí začíná.

"Strach" lidí?

„Všimla jsem si ležící dívky, ale myslela jsem, že spí. Také jsem pomyslela, že by to mohl být někdo opilý. Z toho bych měla strach, mohl by být nebezpečný. Přece jen mám s sebou malé dítě…,“ říká asi sedmdesátiletá paní.

Po chodníku opodál sem a tam projíždí mladá maminka s kočárkem. Naši figurantku musí vidět. Ale nereaguje, nezajímá ji. Napříč parkem v tu chvíli procházejí také dva mladíci. Odhadujeme věk asi osmnáct let. „Mezi sebou utrousí: „Hele, támhle je někdo zfetovanej!“ Pokračují v chůzi bez zastavení.
V parku v tu chvíli je jak vymeteno. Přesouváme se tedy o kousek dál, na nábřeží. Tudy chodí hodně lidí, tady má naše zraněná dívka více šancí. Hned první ženu středního věku, která projde také bez zaváhání kolem naší figurantky, zastavujeme a ptáme se: Nevšimla jste si ležící dívky? Proč byste nepomohla? – „Ono je to dvousečné.“ Víc nemá chuť vysvětlovat.

Lhostejnost Písečáků

Dále kolem přecházejí lidé. Nikdo z nich se nezastaví. Asi pětašedesátileté paní se ptáme na to stejné. Proč nepomohla. Zdálo se jí, že by to mohla být nějaká Asiatka a ona se bála poskytnout jí pomoc, i když na to pomyslela, zdůvodňuje svoji nevšímavost. „Bála jsem se, že by mne pak také třeba mohla nějak napadnout,“ dodává paní a jde dál k centru města. Kolem projíždí na kole učitel z jedné písecké střední školy. Ten určitě zastaví, říkáme si. Omyl. Ani od něj by se člověk v nouzi pomoci nedočkal. Jak asi vychovává svoje žáky!?


Přicházejí dva postarší manželé. Také nic. Muž to komentuje tak, že tady jsou na leccos zvyklí, tak jim to nepřipadalo jako něco mimořádného. „Třeba by tu mohla taky spát,“ ještě dodává muž.

Hanka, naše figurantka se tedy pomoci zatím nedočkala. Zkoušíme třetí stanoviště.

Naše figurantka, Hana Tučková ze záchranného týmu místního Českého červeného kříže, se při našem testu pomoci dočkala až v samotném závěru. Kolem ní, když ležela „v bezvědomí“ na lavičce, prošlo na šest desítek lidí.

Někdo se jen podíval, někdo dělal, že nic nevidí. Jak jsme se po skončení akce dozvěděli, jen jedna osoba zavolala na městskou policii a oznámila podezřelou situaci.

K dívce, která na třetím místě našeho testu ležela „v bezvědomí na lavičce v Palackého sedech, přišel dvaapadesátiletý Peter ze Slovenska. „Prostě mi to nepasovalo,“ říká. „Sem tu v Písku asi mesiac, robím v Dobešicích. A toto se mi nepozdávalo. Myslel jsem si, že by to bylo aj to, čo v Bratislave? Že by bola zfetovaná? Tak som se šel přesvedčiť,“ vysvětlil Petr. Jak dodal, určitě by po ověření situace přivolal pomoc zdravotníků. Náš test tedy v Písku nedopadl nejlépe. Pokud by se komukoli z nás přitížilo, byl zraněn nebo někde na lavičce omdlel, nikdo mu nepomůže.

Instruktor ČČK

Jak to vidí Lukáš Nebes, instruktor první pomoci ČČK, který byl spolu s Hankou Tučkovou a pomocníkem Jiřím Zemanem přítomen celému hodinovému testu?

„Velmi častou výmluvou osob v naší anketě byl argument o případném napadení. Když vezmeme v potaz naši figurantku, tedy osobu 18 let starou a vážící necelých 50 kilogramů, je to směšné. Není většího hrdinství, než z bezpečné vzdálenosti přivolat pomoc po telefonu.

Dále se dost lidí bojí krvácení. Nebo to je alespoň jejich argument, a to i přesto, že do dnešního dne se nikdo při poskytování první pomoci nenakazil žádnou infekční chorobou. V lékárničkách, které jsou ve všech autech, na všech pracovištích i ve veřejných budovách, jsou pak ochranné vyšetřovací rukavice,“ vysvětluje Lukáš Nebes.

Jak dodává, další častou výmluvou při neposkytnutí pomoci je rovněž případné poranění páteře a strach z jejího poškození. „Jenže v první pomoci jde především o základní životní funkce. A k čemu bude zraněnému, že jsme mu nepohnuli s páteří, když nedýchá a nedožije se příjezdu záchranné služby? Základem je šetrné zacházení s postiženým, rozvážnost a v případě nejasností porada s dispečerem na záchrance,“ radí Lukáš.

Svůj posudek testu Deníku uzavřel: „Je dobré si uvědomit, že i náš život může jednou záviset na lidech, kteří prochází kolem nás. Pokud bych se řídil naší anketou a lhostejností občanů města, pomáhej nám bůh.“

Že jsou jeho slova pravdivá, potvrdila také anketa se dvěma otázkami: Jak pomůžete člověku v bezvědomí, nebo s tepenným krvácením? “Asi bych nedokázala pomoci vůbec. Jak vidím krev omdlím a u toho v bezvědomí bych nepoznala, zda není mrtvý. Kdyby tak vypadal, asi bych sebou sekla vedle něho, řekla jedna třicetiletá maminka. Nebyla sama. Z desítky dotázaných by možná pomohli jen čtyři.

Autoři:

Zlata Měchurová

Pavel Hubka