Dostat se do jakékoliv školy není téměř žádný problém. O tom jsme se přesvědčili sami při návštěvě několika škol na Písecku. Do ZŠ Tomáše Šobra jsme se dostali bez problémů. Dveře nebyly zamčené, nikoho jsme nepotkali, na chodbách ani u vchodových dveří nebyla žádná služba.

„Musíme mít otevřeno kvůli žákům ze ZŠ Svobodná, protože mají přestávky a vyučovací hodiny jinak než my, a jinak to udělat nejde,“ uvedl zástupce ředitele školy Vladimír Souček. (ZŠ Svobodná – waldorfská škola sdílí, po uzavření svých bývalých prostorů, stejný objekt jako ZŠ Tomáše Šobra.)

„Nic se u nás nestalo, šatny mají žáci zamčené. Služby dětí u vchodu už navíc jsou ministerstvem školství zakázané,“ dodal Vladimír Souček.

Podobná situace je i na ZŠ Jana Husa v Písku, kam jsme se opět dostali bez problémů, aniž bychom museli někde u vchodu byť jen zvonit.

„Jsme veřejná instituce a placená z vašich daní. Školu nezavíráme, žijeme přece v demokratickém státě. U nás jsou děti pod dozorem a ve třídách. Po škole je stále pohyb, buď jsou tady uklízečky, nebo další personál,“ sdělil nám ředitel školy Jan Adámek. Jak ředitel školy uvedl, budova je v provozu po celý den až do večera a využívají ji také různí nájemníci.

„Do naší školy chodí i členové různých organizací cvičit. S tím nemáme žádný problém. To ale neznamená, že problém nemůže nastat. Vím o řadě škol, kde mají kamerový systém. A není jim nakonec nic platný. Také jsme uvažovali o kameře před školou. Je to ale jednak o penězích a druhá věc je, že to je spíše záležitost policie,“ dodal Jan Adámek.

Dalším zařízením, kam jsme se vypravili, byla ZŠ Záhoří u Písku. Budova byla sice uzavřená, ovšem po zazvonění nám bylo otevřeno, aniž bychom se představili.

“Otevřeno vám bylo bez problémů … to ano, ale my okamžitě vyrazíme ke vchodu vstříc příchozímu. Většina rodičů, když přijde, tak se představí. Jinak máme zamčenou školu celý den.

Po dobu přestávek je na chodbách vždy zajištěn dozor a šatny máme uzamčené,“ řekla ředitelka školy Martina Maternová.

Podle Maternové nemohou děti ze školy odcházet. „V poslední době jsme žádné krádeže neměli. Ale v minulosti se to stávalo, proto jsme se rozhodli školní objekt zamykat,“ doplnila ředitelka školy.

Autoři:

Zbyněk Konvička

Pavel Hubka