Na bývalé skládce komunálního odpadu nad Lázněmi u Písku by mohla vyrůst fotovoltaická elektrárna. Panely pro přeměnu sluneční energie na elektrický proud by tu mohly zaujímat plochu zhruba čtyři hektary.

Na únorovém jednání zastupitelů obce Vrcovice, která má bývalou skládku ve svém katastru, dali zúčastnění předběžný souhlas akciové společnosti ENERGY 21, která by chtěla elektrárnu postavit.

„Pro naši obec by to mohl být zajímavý zdroj peněz, protože firma slibuje každoroční finanční podporu v případě, že se stavba uskuteční. Všechno je ale zatím ve stadiu jednání a rovněž souhlas zastupitelů je možné zrušit, pokud by společnost ENERGY 21 nějaké dohody porušila,“ řekla starostka obce Markéta Nepodalová.

Jak nám po telefonu sdělil manažer pro energetiku společnosti ENERGY 21 Roman Skalický, obec z nějakého vyhýbavého jednání mít obavy nemusí.
„V případě realizace stavby jsme připraveni dotovat obec každoročně stotisícovou částkou. Ne ale penězi takzvaně na ruku, ale financováním nějaké akce, kterou bude obec dělat,“ uvedl Roman Skalický.

Společnost už provozuje dvě elektrárny na Znojemsku, a to v Jaroslavicích a Hrádku. Lokalita u Písku se odborníkům ze společnosti zdála výhodná vzhledem k expozici, která zajišťuje maximální dopad slunečních paprsků. O využití už ukončených skládek prý uvažují i na dalších místech republiky.
Pokud se podaří uzavřít potřebné smlouvy a vyřídit veškeré formality, je společnost schopna postavit elektrárnu za dobu čtyř měsíců. Příležitost k práci by zde na stavbě našli zdejší hůře umístitelní lidé bez jakékoli kvalifikace. Stavba elektrárny s výkonem kolem jednoho megawattu by stála asi osmdesát milionů korun.

„Sluneční elektrárna je zařízení, které nikomu nemůže vadit. Nejsem proti stavbě. Každá ekologická aktivita zasluhuje podporu,“ řekl Karel Volf, bydlící nedaleko.