Lékaři na Písecku zatím nemají problémy s dlužníky. Pouze 62 lidí nezaplatilo v ambulancích nemocnice regulační poplatek a dluží tak 3540 korun. Jak potvrdilo včera vedení nemocnice, včas platí i hospitalizovaní pacienti. Od začátku roku nezaplatili necelých 58 tisíc korun.

„Zdaleka ne celá částka je dluhem, protože pacienti mají v souladu se zákonem osmidenní lhůtu na uhrazení. Nezaplatilitřeba proto, že neměli u sebe dostatečnou částku a nemohli se spojit s příbuznými,“ uvedl ředitel Nemocnice Písek Miroslav Janovský.

Většina lidí s poplatky počítá. Na porodnickém oddělení to včera potvrdila Kateřina Procházková z Písku:„S platbami za sebe i právě narozenou Štěpánku počítám. Zaplatím ráda, protože péče je opravdu prvotřídní , a to platí i o přístupu sestřiček a lékařů.Možnás úhradou budou mít problémy staří a osamělí lidé, ale to mohu těžko posoudit.“

Regulační poplatky se projevily v poklesu počtu pacientů, zejména na pohotovosti v nemocnici, kam přišlo o třetinu lidí méně než ve stejném období vloni. „V ambulancíchje pokles o deset až patnáct procent,“ doplnil Janovský.

Poliklinika Milevsko, která zároveň pro obyvatele města a celé spádové oblasti zajišťuje lékařskou službu první pomoci, nemá s poplatky špatné zkušenosti. Od počátku roku má jen jednoho neplatiče.

„Ten dluží právě za ošetření po běžnéordinační době devadesát korun,“ konstatoval jednatel společnosti Poliklinika Milevsko Ota Kmoch.Dodal, že poliklinika pacientům dává k podpisu dohodu, že souhlasí s úhradou poplatku. „Tak máme doklad pro případné vymáhání dluhů,“ poznamenalKmoch.
Povinné poplatky vybírá ve své písecké gynekologické ordinaci také lékař Petr Velíšek. „S jejich vybíráním nemám problém, pacientky jsou uznalé a ukázněné. Dluh zde má jen jedna mladá slečna,“ upřesnil gynekolog.

Nemocnice mají nové dlužníky - vlastní pacienty (na polatcích dluží už miliony)

nejvíce dluží pacienti těmto nemocnicím:

vybrala dluží

Masarykova nemocnice - Ústí nad Labem: 2 030 297 Kč 284 241 Kč

Fakultní nemocnice v Hradci Králové: 2 500 000 Kčcca 200 000 Kč

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek se někokikrát nechal slyšet, když tvrdil: "Poplatky jsou už uzákoněny a kdo je nebude platit, bude čelit důsledkům vyplývajícím z nerespektování zákona."

Autoři:

Libuše kolářová

Zlata Měchurová