I když většinaseniorů tvrdí, že nebude pracovat ani hodinu přes hranici důchodového věku, skutečnost je v mnoha případech jiná. Záležíovšem na zdravotním stavu každého jedince a hodně také na tom, jakou práci vykonává.

Lidé, kteří mají za sebou léta těžké fyzické práce, volíodpočinek a teprve po čase si hledají lehčí práci, aby si k důchodu přilepšili.

„Skoro dvacet let jsem jezdil postavbách po celé republice. Dětí jsem si moc neužil, tak si to teď vynahrazuji na vnoučatech.Neumím si představit, že bych dělal do pětašedesáti, už teď mám klouby v tahu. Do práce mě to netáhne, mám barák a zahradu, tam je pořád co dělat. Ale když vidím poplatky u doktora, v lékárnách, drahé topení, elektřinu a jídlo, možná mě to brzy donutí trochu si přivydělat,“ říká dvaašedesátiletý Zdeněk Mráz z Písku.

Několik let v důchodu jetaké Marie Kadlecová. Ale odpočívala jen asi tři měsíce, hledala práci, našla ji na půl úvazku v obchodě a říká:
„Důchod mám slušný, do práce bych nemusela, ale už jsem to nemohla doma vydržet. Celý život jsem byla zvyklábýt mezi lidmi achybělo mi to. Práci mám klidnou a zaměstnavatel mi vyhoví, pokud potřebuji hlídat vnoučata.“

Jaké jsou možnosti

Podle názoru většiny seniorů, které včera Písecký deník oslovil, by se věková hranice pro odchod do důchodu neměla razantně podlužovat, aby si lidé důchodu také užili. Zejména ti, kteřívykonávají těžkou fyzickou práci, nebo mají zaměstnání plné stresů,jsou kolem šedesátky už opotřebovaní a vyčerpaní.

Lidé, kteří sina Písecku chtějí k důchodu přivydělat, většinou příležitost najdou. V sezoně o ně mají zájem zemědělci a lesníci, uplatňují se jako průvodci, vychovatelé, využívají je i školy například jako zástup za rodičovskou dovolenou. Především důchodkyně najdou zákazníci jako prodavačky v obchodechzejména asijských prodejců.

Prácheňské muzeum v Písku zaměstnává důchodce jako dozorce v expozicích nebo průvodcevpamátníku. „Nejsme v tomto směru žádnou výjimkou,většinou důchodce na těchto místech zaměstnávají muzeav různých zemích. Jde hlavně o lidi, kteří mají vztah k historii auměnía práce je pro někoníčkem,“ uvedl ředitel Prácheňského muzea Jiří Prášek.

Značnou část zaměstnanců zahradnictvíČapek&HNN tvoří důchodci. Jde o zaměstnance, kteří u firmy zůstávají, i když mají nárok na důchod.
„Jsme s nimi spokojeni. Pracují tu většinou řadu let anemusíme je zaučovat.Vědí, co práce v zahradě obnáší a můžeme se na ně plně spolehnout,“ pochvaluje siFrantišek Čapek.