Město zažívá podobný babyboom jako mnoho dalšíchv republice. Zatímco v roce 2006 se maminkám, které mají trvalý pobyt v Písku narodilo 258 děti, vloni jich bylo již292.

Ještě před pár lety se situace vyvíjela jinak a ozývaly se hlasy po snížení kapacity mateřských škol. Naštěstí od začátku devadesátých let byla zrušena pouze tři předškolní zařízení.

Šlo o již nevyhovující mateřinku v Prokopově ulici a bývalou školku Jitexu, kterou podnik převedl na město. Její provoz byl však zejména energeticky velmi náročný, proto byla zrušena. Objekt mateřinky v ulici M. Horákové sloužil donedávna Základní škole Svobodné a mateřské škole a nyní se rekonstruuje.

Ještě zhruba před třemi lety město uvažovalo o zrušení 3. mateřské školy v Pražské ulici.

„Důvodem byla skutečnost, že toto předškolní zařízení jako jediné sídlilo v soukromém objektu a město se s majitelkami jen velmi složitě dohadovalo o výši nájemného. Nakonec zastupitelé souhlasili s odkoupením domu,“ vysvětlila vedoucí odboru školství MÚ v Písku Marie Cibulková.

V případě opačného rozhodnutí by město zřejmě stálo před problémy s umístěním dětí. Třetí mateřská škola nyní patří k největším v Písku, letos ji navštěvuje 111 dětí.

„Ani v novém školním roce by děti zaměstnaných matek a předškoláci neměli mít problémy s umístěním v mateřských školách. Je ale nutné, aby s nimi všichni rodiče přišli k zápisu ve vyhlášeném termínu, i když budou chtít potomka umístit až v průběhu školního roku 2008/2009. Protože nyní navštěvuje mateřinky více než 350 předškoláků, šanci mají i děti, jejichž rodiče jsou na rodičovské dovolené,“ připomněla Marie Cibulková.

Celkově je ve všech mateřských školách zapsáno 984 chlapců a děvčátek a zájem se stále zvyšuje. Přispívá k tomu nejen větší počet narozených dětí, ale také zvýšený počet žen, které chtějí nastoupit do práce dříve, než jejich potomek půjde do školy.

„Od září chodí obě děti do školky. Známí mne zrazovali, že budou často nemocné a že s nimi budu muset být doma. Zatím se tyto předpovědi nesplnily. Po dvou třech plačtivých dnech si děti ve školce zvykly a těší se na kamarády,“ řekla včera maminka tříleté Verunky a pětiletého Tomáše.
Písek je jedním ze dvou měst v Jihočeském kraji, které provozují jesle. Také tady se zájem rodičů rok od roku zvyšuje. Zařízení využívají zejména ženy, které podnikají, nebo nechtějí ztratit krok se svojí profesí.

Protivín

V loňském roce se v pětitisícovém městě a připojených obcích narodilo 55 dětí. Jejich rodiče nemusí mít obavy, že za tři čtyři roky nebude pro jejich potomky místo v předškolním zařízení. Město provozuje tři mateřské školy, dvě přímo ve městě a jednu v Krči. Jejich provoz město každoročně stojí téměř 2,5 milionu korun.

„Ještě před několika lety jsme zvažovali o redukci v mateřinkách, ale příznivý demografický vývoj nás přiměl změnit rozhodnutí. Kapacita školek v Protivíně je naplněná, určitou rezervu máme v předškolním zařízení v Krči,“ informoval starosta Jaromír Hlaváč.