„V lednu se podle předpokladu počet nezaměstnaných ve srovnání se závěrem loňského roku mírně zvýšil o 0,35 procenta, ale před rokem ve stejné době byl o 2,14 procenta více,“ upřesnil srovnání Jiří Dráb. V závěru ledna tak měl úřad práce v evidenci 1990 uchazečů.

Mezi obce, které mají nejvíce nezaměstnaných, patří Olešná (20,9 procenta), Jickovice (18,8) a Myslín (16,7). Naopak nulovou nezaměstnanosti mají Vojníkov, Stehlovice, Vlksice a Minice.

Počet nezaměstnaných by ještě klesl, kdyby alespoň část těch, co jsou nyní v evidenci úřadu práce, si chtěla nebo mohla vybrat z nabídky míst. Na seznamu je jich 1040, zatímco před rokem bylo na výběr jen 785 míst.

Firmy na Písecku nejvíce potřebují obsluhy automatických montážních linek nebo poloautomatů, chybí švadleny a dlouhodobě dělníci ve strojírenství. ZVVZ Milevsko, Aisin aSchneider Electric v průmyslové zóně v Písku a mezi dalšími i Casta, Neotech, společnost Polanských. To jsou firmy, které mají řadu dlouhodobě neobsazených míst.

“Lze předpokládat, že míra nezaměstnanosti se dále zvyšovat nebude a mohla by se koncem měsíce pohybovat okolo pěti procent. Do evidence přijdou uchazeči převážně z běžné fluktuace,“ odhaduje podle dosavadního vývoje Jiří Dráb.