Poslanci zdravotního výboru chtějí sněmovně doporučit ke schválení absolutní zákaz kouření v hospodách a restauracích. Má to být první z postupných kroků, který má vést do budoucna k omezení kouření i jinde. K cigaretám se staví většinou jednoznačně i zaměstnavatelé na Písecku.

„V obou budovách – na Velkém náměstí i v Budovcově ulici je zákaz kouření, protože to jsou veřejné budovy. Zaměstnanci, kteří kouří, musí chodit jinam,“ sdělil starosta Písku Miroslav Sládek.

Zákazplatí všude

V písecké nemocnici byla kdysi pro kuřáky vyčleněna jedna místnost, ale ta byla zrušena. „Pacienty, které vidíme v areálu nemocnice kouřit, upozorňujeme na zákaz kouření. U vstupu i v celém areálu jsou pak informační cedulky o zákazu kouření,“ říká ředitel písecké nemocnice Miroslav Janovský.

Ředitel největšího zdravotnického zařízení na Písecku má k tolerování kuřáků a mnohdy k jejich netoleranci vůči nekuřákům jasný názor: „Byl bych pro zákaz kouření jak ve veřejných budovách, tak i v restauracích“.

Kouřit – jen někde


Ve výrobních závodech Faurecia v písecké průmyslové zóně zákaz kouření přímo vydán není. Kouřit se ovšem nesmí na pracovišti – v dílnách a továrních halách.

„Kuřáci mají vyhrazená místa venku a na cigaretu si mohou zajít jen o přestávkách,“ tvrdí Petr Justýn, manažer pro nábor a vzdělávání.
Podle jeho vyjádření souvisí zákazy kouření ve výrobě především s bezpečnostní práce. Na dotaz, zda podnik má nebo připravuje bonusy pro nekuřáky, odpovídá, že firma Faurecia zatím o ničem podobném prozatím neuvažuje.

Řada zaměstnavatelů stále více dává přednost nekuřákům, nejen kvůli cigaretovému dýmu, ale i nižší produktivitě práce. Kuřák totiž často odbíhá na cigaretu.

A co školy?

Ve školách zpravidla platí striktní zákazy kouření. Nejinak je tomu i na píseckém gymnáziu, kde je zákaz ve všech prostorách školy i na dvoře. „Zákaz platí jak pro studenty, tak i pro zaměstnance,“ uvedl Michal Drnec zástupce ředitele školy.

„Když kouří studenti před školou, upozorňujeme je, že to není vhodné. Většina rodičů akceptuje nařízení školy, ale najdou se i rodiče, kteří tvrdí, že do toho škole nic není, když nedochází k porušování školního řádu,“ doplnil Drnec.

„Když jsem dělal v obchodě, musel jsem si každou chvíli zapálit. Zvláště, když nešli zákazníci. Brzy se to mému zaměstnavateli nelíbilo. Je pravda, že když jsem s kouřením přestal, mohl jsem se lidem více věnovat a nebyl jsem rozptylován cigaretou,“ říká prodavač Petr N z Písku.

Na kouření doplácíme všichni miliardy ročně.

Do konce století kouření zabije miliardu lidí.