V českobudějovické diecézi je faráři obsazena jen malá část ze tří stovek far. V silách církve není tyto nemovitosti udržovat, také na venkově duchovních ubývá. Proto některé nabízejí k prodeji. Řada far je v pronájmu a jak budou nájemní smlouvy dobíhat, uvolní se k prodeji.Na Písecku to je fara v Albrechticích nad Vltavou a v Krči u Protivína.
„Nyní v další etapě je příjem žádostí o odkoupení do 3. března. Zájemce by měl uvést s ohledem na stanovenou minimální cenu nabízenou částku a také svůj záměr, pro jaký účel hodlá nemovitost odkoupit,“ sdělil včera Deníku František Mrosko z českobudějovického biskupství. Přednost bude dána vyšší nabídce.
Církev už na prodeji far vydělala údajně padesát milionů korun. Právě teď je k prodeji například dvacítka domů po celých západních Čechách. Prodávané domy mají obvykle letitou historii. Jejich nevýhodou je právě ve většině případů špatný technický stav.
Vysoká cena
Církevní objekty k prodeji jsou s popisem uvedeny i na internetu včetně minimální ceny. Právě vysoká kupní cena například odradila vedení obce Albrechtice nad Vltavou, které mělo zájem o odkoupení dnes velmi zchátralého objektu s cílem zachránit tuto budovu a zlepšit tak vzhled obce.
Biskupství stanovilo za dvoupodlažní částečně podsklepený objekt z 19. století se dvorem a zahradou cenu 1,5 milionu. Nemovitost je ale ve špatném stavu a vyžádala by jistě velkou investici do oprav.
Milevský klášter
Areál milevského kláštera premonstrátů patří k nejstarším na jihu Ćech, byl založen v roce 1187. V posledních letech prošel částečnou rekonstrukcí. Majitelé klášterního areálu, který je rozdělen do tří celků, se snaží postupně budovy opravovat. Po rekonstrukci je už v užívání od loňského roku budova Latinské školy, kde vzniklo kulturně vzdělávací centrum, opravena byla budova děkanství a přilehlého prostoru.
Velkých oprav se dočkala bazilika, kde byl nejprve před zahájením vlastních stavebních prací proveden archeologický výzkum. Ten přinesl několik zajímavých objevů, například zde byl nalezen ojedinělý soubor raně gotických dlaždic s motivy z celého světa.
Na rekonstrukci čeká ještě zadní část kláštera s původně hospodářskými budovami. Existuje několik studií a návrhů, jak tyto prostory a budovy využít. Vlastník, královská kanonie premonstrátů na Strahově, nabízí tři objekty pro investiční využití veřejnosti.
Nabídka je zveřejněna také na webových stránkách města Milevska. Jednotlivé budovy lze využít například na penzion nebo hotel, v dalším by se hodilo vybudovat menší klášterní pivovar, restauraci nebo vinárnu. Nabízí se rovněž možnost využít jednu část pro společensko sportovní centrum. Vyloučeny nejsou ani větší ubytovací kapacity.
Vše ale záleží na finančních možnostech. Milevský klášter by potřeboval hodně velký balík peněz, aby se celý zase objevil ve své kráse jako v době svého vzniku.
Církevním památkám chybí miliardy
1O tisíc kostelů -Zhruba tolik jev České republice dohromady kostelů a far, které obhospoduřují cirkve. V drtivé většině patří církvi římskokatolické.
50 miliard korun - Tato suma je potřeba podle odhadů církví na nejnutnější opravy památek v jejich správě.
267 miliard korun -Tolik dostane během 60 letcírkev po majetkovém vyrovnání se státem - pokud návrh zákona, který již schválila vláda, projde parlamentem.
1,3 miliardy korun - Přes jednu miliardu stojí ročně provoz církví v Česku. Tato částka se má, pokud dojde k majetkovému vyrovnání se státem, každoročně o pět procent snižovat.
Původní majetek, který chtěly církve vrátit:
Katolíci:230 000 ha pozemků a 1822 budov, celková hodnota požadovaného majetku 64 miliard korun
Dalších devět církví a řeholní řády:262 000 ha a 1203 budovy, celková hodnota požadovaného majetku 43 miliard korun
Proč se církvím nevrátí vše:
Podle věcného návrhu zákona se bude vydávat majetek v držení státu a státních organizací. Církevní majetek v držení obcí, krajů nebo soukromých osob bude podléhat finanční náhradě.
Ta představuje 83 miliard korun, které církve dostanou v průběhu 60 let, takže konečná částka i s úroky se vyšplhá na výše zmíněných 267 miliard korun. Přesný výčet toho, co vše se vrátí, zatím není, odhaduje se, že se vrátí zhruba třetina požadovaného majetku. Dohodu kvitují zejména obce, na jejichž území se nacházejí pozemkya budovy, které si církev nárokuje. Kvůli blokacím v katastru nemovitostí zde totiž nemohou stavět.