Na kopcích severního Písecka se možná již za pár let roztočí lopatky větrných elektráren. Mirotice uvažují o čtyřech devadesátimetrových stožárech s poloměrem lopatek 30 metrů a výkonu 2 MgW. Sousední Mirovice společněs Horosedly dokonce až o šesti sto padesát dva metry vysokých stožárech, kde jedna vrtule má rozpětí 83 metrů a výkon 2,2 MgW.

„Jde o iniciativu firmy Ecoenerg a majitelů pozemků nové průmyslové zóny v oblasti rakovických chalup, na nichž by větrná elektrárna mohla vzniknout,“ tvrdí starosta Mirotic Milan Brunclík. Po vytipování lokality by podle starosty následovaly přípravné práce a projekt, což by trvalo asi 3 až 4 roky. V případě, že by se výstavba větrné elektrárny realizovala, mohl by za rok jediný stožár vyrobit elektřinu, která by stačila zásobit až1500 domácností.

Přínos pro město

„Pomineme–li čistě vizuální zásah do krajiny, městu by projekt při postupné instalaci čtyř vrtulí přinesl milion korun ročně,“ uvádí přednosti ekologické energie starosta.

Za tuto částku by podle starosty mohlo město kompletně opravit veřejné osvětlení nebo pořídit 3 m široký a 1 km dlouhý asfaltový koberec.

Zastupitelé Mirotic, Mirovic i Horosedel o elektrárnách uvažují, ale zároveň vyzývají občanykvyjádření jejich názorů.

Exkurze do Německa

Mirovice a Horosedly dokonce pro zastupitele i obyvatele dotčených obcí (především z Boješic, Touškova, Retče a Horosedel)pořádají v pátek 22. února exkurzi do oblasti Dippoldiswalde u Fauenbergu v Německu, kde mají s větrnými elektrárnamiužsvé zkušenosti.

Projekty na výstavbuvětrných elektráren musí ovšem nejprve schválit příslušné zastupitelstvo – Mirotic v prvém, a Mirovic a Horosedel v druhém případě.Projekt navíc musí být v souladu s územním plánem, nesmí ohrožovat bezpečnost obyvatel a nesmí mít rušivé vlivy.

To znamená, že vrtule musí být umístěny minimálně 600 až 700 metrů od bytové zástavby a jejich hlučnost nesmí překročit 40 decibelův noci a 50 decibelů ve dne.