V současné době jsou v okrese oblasti, kde vymřela všechna včelstva. Území bez včel se budou pravděpodobně ještě rozšiřovat. Včelaři volají o pomoc, aby mohli na jaře alespoň zčásti včelstva obnovit.

Tuto neradostnou zprávu potvrdila sobotní konference v Písku. Tam také zaznělo, že vlastní produkce medu, vosku a třeba mateří kašičky je jen pět až deset procent významu chovu včel. Zbytek je nenahraditelná funkce včel v přírodě jako opylujícího hmyzu. Úbytek, nebo úplnou absenci včel by tedy negativně zaznamenali i sadaři, zahrádkáři a rovněž zemědělci.

„V katastru Selibova například uhynulo všech pětapadesát včelstev, které tu naši členové měli. Na Mirovicku je to tak padesát procent a podobná situace je u organizace v Písku a dalších,“ řekl předseda okresního výboru včelařů Vladimír Lukáš.

Tento katastrofický stav zavinila varroáza, nemoc včel, která přišla ze západní Evropy. V současné době zasílají včelaři do výzkumného ústavu takzvanou měl, což je smetený spad na dno úlu. Výzkumný ústav je následně informuje, kolik bylo ve vzorku roztočů, kteří zhoubné mikroorganismy roznášejí. Včelstva musí projít léčebnou kúrou, jinak nepřežijí. A právě o tom vedli účastníci setkání bouřlivou debatu.

„Problémem jsou i teplé zimy. Přežijí jak viry, tak včely, které se usadily v dutinách stromů, mráz je nezničil a ony dál roznášejí nákazu,“ dodal Vladimír Lukáš.

Za katastrofickou považuje situaci rovněž místopředseda organizace Václav Farský. „Nejdůležitější je nyní léčba včelstev ve správnou dobu. Jinak se nepohneme z místa,“ uvedl Václav Farský.