Řada obyvatel Písku není spokojena s tím, že neexistují kontejnery, které by jim umožnily třídit nejen papír, plasty a sklo, ale i kovový odpad. Ten tak končí v klasických popelnicích a na skládce. Podle odhadu odborníků se jedná o tuny železa. Vyhlídky na změnu nejsou moc optimistické.

„Když už jsme ve třídění odpadu na čele mezi městy Jihočeského kraje, stálo by za to vymyslet něco schůdnějšího i pro kovový odpad. Já třeba kupuji konzervy psům a je jich za rok pěkná hromada. Do kovošrotu je to zanedbatelná váha a na sběrné místo daleko,“ řekl Josef Němec z Písku.

Písecký městský úřad o problému ví. „Ale jediným řešením jsou v současnosti jen sběrná místa. I když jich máme dost, chápu, že chodit sem s prázdnými plechovkami od konzerv asi občané nebudou,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu Miloslav Šatra.

Právě prázdné konzervy jsou tím hlavním problémem při třídění kovového odpadu. Zůstávají v nich totiž zbytky obsahu, které jsou živnou půdou pro nebezpečné plísně. V neposlední řadě by se kolem takového kontejneru zřejmě šířil zápach, který by byl příjemný snad jedině mouchám a potkanům. Ve sběrných dvorech je odvoz tak častý, že podobné nebezpečí nehrozí.

„Ideální by bylo, kdyby občan před uložením do kontejneru konzervu alespoň vypláchl vodou. To je ale u nás zatím hudba budoucnosti. V některých vyspělých státech Evropy, kde jsou s odpadovou osvětou nepoměrně dál, už si občané na takové věci zvykli a uplatňují je třeba i u jogurtových kelímků,“ dodal Šatra.

Připomněl, že lidé mohou všechny hliníkové nádobky od coly a dalších nápojů, které donedávna končily na skládce, vhazovat do kontejnerů na plasty. Na dotřiďovací lince Vydlaby se už separují a stává se z nich recyklovatelný hliníkový odpad.