Ani toto město nezůstane pozadu za celorepublikovou kampaní.Ta se snaží zamezit nesprávné likvidaci použitých baterií.
„V naší republice se likvidací baterií zabývá společnost ECOBAT. Připravujeme nyní s touto společností smlouvu o spolupráci, která bude předložena ke schválení radě města Písku 14. února,“ uvedl včera vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu Miloslav Šatra.
Patrně není domácnosti, kde by neměli elektroniku a další zařízení na baterie. Ne všichni je však shromažďují, aby je později odnesli na určená místa. Často skončí s dalšími odpadky v popelnici.
„Už několik let je i v Písku několik míst, kde baterie sbírají. Do budoucna by mělo přibýt dalších dvacet. Kromě dosavadních zejména v prodejnách elektro budou i na městském úřadu, ve všech základních školách a rovněž na některých dalších, například na úřadu práce,“ upřesnil Šatra. Nádoby na sběr těchto baterií dodá forma ECOBAT. Ta také spolupracuje s některými obchodními řetězci, kam sběrové kontejnery dodává.
„Důvodem sběru a recyklace jsou především toxické kovové složky baterií, například nikl nebo kadmium. Sběr použitých baterií by se měl podle směrnic Evropské unie do roku 2012 trojnásobně zvýšit,“ sdělil ředitel Ecobatu Petr Kratochvíl. Jinak by České republice hrozily sankce.
„Takovým aktivitám se vůbec nevyhýbáme, naopak,ekologická výchova patří k učivu, děti k ní vedeme už od první třídy. Na každém poschodí máme na chodbách nádoby na tříděný odpad a ve třídách se také odpadky oddělují,“ reagoval na náš dotaz ředitel Základní školy J. Husa v Písku Jan Adámek.