„Sluneční elektrárna by mohla vzniknout u Písecké ulice na ploše přibližně tří hektarů,“ potvrdil informaci starosta Bernartic Pavel Souhrada.

Podle slov starosty je Česká republika zavázána k tomu, že by měla vyrábět minimálně osm procent elektrické energie z obnovitelných zdrojů.
„Elektrárna sice nepřinese více pracovních příležitostí, ale je to způsob podnikání, které nenaruší lokalitu. Články vydrží dvacet let a pak je lze snadno vyměnit. Elektrárna se dá lehce postavit i odstranit,“ doplnil Pavel Souhrada.

Pokud vše půjde dobře, tak by mohly být ke konci roku 2008 vykoupeny pozemky nebo sepsány nájemní smlouvy a stavbě by nic nebránilo ve spuštění začátkem roku 2009.

Získávání elektrické energie přímo ze slunečního záření je z hlediska životního prostředí nejčistším a nejšetrnějším způsobem její výroby. Jaderná energetika i sluneční elektrárny využívají zdroje energie, kterého je v přírodě dostatek.

První sluneční elektrárna byla uvedena do provozu v roce 1998 na vrcholu hory Mravenečník v Jeseníkách. Dnes je umístěna jako demonstrační zařízení v areálu JE Dukovany coby součást informačního centra.