Co pomáhá a co je naopak brzdou pro menší města a obce v nové výstavbě bytů či rodinných domků?

„Byty a rodinné domky se staví tam, kde se dají prodat. Bytová výstavba by ale neměla být prioritou obce. Jde o to spíše zatraktivnit prostředí pro stavební firmy a developery – novou výrobou či menší průmyslovou zónou,“ tvrdí Radek Kočí, majitel písecké stavební firmy.

Za dobré příklady obcí, které jsou v tomto směru aktivní, zmiňuje Bernartice a Čížovou (i když ta má navíc specifické postavení díky blízkosti Písku a průmyslové zóny).

Jak na investora?

„Snažíme se připravit pozemky v lokalitě Na posvátném, kde by v budoucnu mohlo vyrůst až čtyřiadvacet parcel pro rodinné domky. Čekáme už jen na souhlas majitelů pozemků. V případě, že by to nevyšlo, máme připraveny náhradní lokality,“ říká bernartický starosta Pavel Souhrada.

Rčením štěstí přeje připraveným se řídí i v Bernarticích. I když na příchod větší firmy Bernartičtí stále čekají, mají již dnes kompletně zasíťovanou průmyslovou zónu, včetně vysokého napětí. Obec se navíc snaží prezentovat nejen na svém webu, ale i na Czechinvestu a spolupracuje s píseckou průmyslovou zónou, která zaznamenala v posledních letech prudký vývoj.

Složitější situaci pro rozvoj bydllení mají odlehlejší obce, například Mirovice, kterým ovšem může v budoucnu pomoci dostavba silniceR4.

„Bytová výstavba u nás zatím nepřipadá v úvahu. Prioritní jeoprava školy a komunikací. Město nemá nový územní plán a chybí finance, v nejbližších třech až čtyřech letech proto není nová výstavba reálná. Větší města jsou až čtyřicet kilometrů vzdálená a mladí často odchází do měst za větší jistotou,“ nezastírá realitu města mirovický starosta Zdeněk Bárta.