V kdejakémokresním městě funguje místní televize – po kabelu nebo internetu. V královském a kdysi krajském městě Prácheňska– Písku nikoliv.

Marné snahy

„Pokusy o to provozovat v Písku televizi ztroskotaly hlavně na vhodných prostorech a dotacích. Nabídky, které přicházely chtěly vysoký podíl města na zařízení a provoz,“ tvrdí Ludmila Koštová, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu při MÚ Písek.

Podle jejích slov se o prostorech uvažovalo také v rekonstruovaném kulturním domě, který nyní však opět hledá vhodného provozovatele.
Klasická zpravodajská televize regionálního střihu, která by v pravidelných smyčkách přinášela aktuální informace z první ruky (čehož ostatně „velké“ TV stanice často nejsou schopny) zde není.

Internetová TV

Město aspoň před nedávnem spustilo informační portál Písecké internetové televize, který slouží především jako vizuální prezentace města a regionu, společenských a kulturních aktivit. V propagaci Písecka za jeho hranicemi chvályhodný počin. Pro zdejšíovšem spíše příjemná nostalgie nad dobovými snímky či dokumenty z akcí. Web ale spíše skomírá, neaktualizuje se. Poslední reportáž je ze Sladovny dětem z 8. prosince 2007.

„Mysleli jsme, že bude o propagaci akcí v televizi od lidí větší zájem, nemohou zde být ale avíza na akce. Je zde iprostor pro komerčníaktivity firem,“ říká Ludmila Koštová.

V Písku se na odboru kultury a cestovního ruchu vedle své hlavní pracovní náplně starají o televizi tři lidé. V Milevsku, kde funguje regionální televize již od roku 1992, jivedle své práce dělá jediný člověk, Jiří Máchal.

Jak v Milevsku?

„Začali jsme dříve než NOVA,od začátku jsme byli na kabelu, po pěti letech jsme vysílání rozšířili na Tábor, Bechyni a Sezimovo ústí. Jednou za čtrnáct dní děláme hodinový magazín o regionu. Zaměřujeme se na sportovní a kulturní události, přinášíme důležité zprávy z města a okolí, a také různé zajímavosti,“ říká provozovatelJiří Máchal.

Díky kabelové televizia financí z reklamy, které pokryjí provoz, není stanice OIK Milevsko závislá na dotacích, tedy se nestrannost nabízí. „Sledovanost vidíme z ohlasů lidí, kteří si naše programy stahují,“ dodáváMáchal.

A co věčný rivalPísku - Strakonice?

Sousední Strakonice provozují Strakonickou televizipátým rokem jako součást městského kulturního střediska. Částečně je provoz hrazen právě z rozpoču této organizace, další podíl je z reklamy a tvorby dokumentů.

„V televizi jsou dva redaktoři, jeden technik a šest externistů. Vysíláme na pěti úrovních – na RTA Jižní Čechy, po kabelu, internetu, v obchodech elektraajako kdysi týdeníky před filmy v kině OKO,“ uvedl šéfredaktor Strakonické televize Robert Malota.

„Každý týden vysíláme zhruba dvacetiminutový blok zpravodajství, připravujeme i dokumenty a galerii osobností. Tu chceme vydat i na DVD,“ uzavřel Malota.

Zajímavým počinem jsou silvestrovské reportáže STTV. Ten z 1. letošního týdne, který mistrnou mystifikací podává „pravdu o křižovatce Nová Hospoda“ si nic nezadá s pořady typu Česká soda čiTeleTele.